Blansko obnoví dvousetletou alej, stromy připomenou osobnosti města

Ilustrační foto

U Blanska obnoví přibližně dvě stě let starou lipovou alej mezi místní částí Obůrka a Novými Dvory. Stromy ponesou jména blanenských osobností, návrhy mohla podávat i veřejnost.

Stromořadí lip se bude jmenovat Salmova alej blanenských osobností. Vedení města uvedlo, že lipové aleje v Moravském krasu nechal vysázet v první čtvrtině 19. století starohrabě František Hugo Salm. Stromořadí tehdy lemovala cesty od hradu Blansek přes Nové Dvory a Obůrky až do Blanska.

“Dodnes se zachovalo 57 vzrostlých lip v Novodvorské aleji a 11 lip u Obůrky. S myšlenkou obnovy části původní Salmovy aleje v úseku mezi obcemi Nové Dvory – Obůrka přišel také nápad věnovat každý ze stromů jedné z blanenských osobností, ať už někomu z historie nebo třeba i našim současníkům. Stromořadí bude kopírovat 200 let starou historickou trasu. Předpokládáme, že vysadíme celkem 66 lip,” uvedl citoval server Ekolist Zdeňka Špíška ze sdružení Horizont. Stromy vysadí dobrovolníci ze sdružení.

Stromy připomenou osobnosti

Sázet budou lípu srdčitou a lípu velkolistou. U každého ze stromů bude kartička se jménem osobnosti a QR kód s odkazem na její krátký životopis na internetu.

Veřejnost mohla podávat návrhy do konce září. Ze zaslaných návrhů bude vylosováno deset navrhovatelů, kteří obdrží sazenici ovocného stromu. Výsadbu lip pak mají dobrovolníci ze sdružení naplánovanou na 15. až 17. října.

Zdroj: město Blansko, Ekolist, foto: Pixabay

Doporučujeme

                

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*