Bobři se vrátili do Žďárských vrchů. Byli tam kdysi vyhubeni

bobr

Bobr evropský se opět stává trvalou součástí fauny Žďárských vrchů. Největší evropský hlodavec se na území tamního CHKO vyskytl už před deseti lety, kdy byl nalezen jeden samec u Koníkova. Do samotných vrchů začal pronikat loňském roce. V lokalitě byl kdysi vyhuben.

Staronový obyvatel se vrací po 200 letech

Bobr evropský navštívil území CHKO Žďárské vrchy už v letech 2008-2009, kdy byl nalezen jeden samec u Koníkova. Později se potvrdil výskyt bobra na Konventském rybníku přímo ve Žďáru nad Sázavou. Během následujících let nebyl pozorován žádný posun v početnosti bobrů, až od roku 2019 ochranáři nacházeli četné pobytové stopy na několika místech na Žďársku. Bobři postupně pronikají na nové lokality ve Žďárských vrších.

Bobr na záběru z fotopasti

Soužití s bobry není jednoduché

Místní ochranáři výskyt bobrů každoročně monitorují a sledují jeho šíření. Bobr patří mezi zákonem chráněné druhy živočichů, proto hlavním cílem ochrany přírody bude nalézt způsob optimálního soužití s tímto druhem, který zde byl před dvěma sty lety zcela vyhuben.

“Je to náš původní druh, určitě jsme rádi, že se vrací,” sdělil ČTK ředitel správy CHKO Václav Hlaváč. Zároveň uvedl, že je třeba bobry sledovat a včas řešit případné problémy. Soužití s bobry podle Hlaváče není vždy jednoduché, protože dnešní krajina je hodně upravená člověkem. U přirozených toků většinou kácení dřevin bobry tolik nevadí. “Horší je to na rybnících, kde bobr může způsobit poškození hráze,” uvedl Hlaváč.

Nálezci stop po bobrovi mohou informovat ochranáře

Bobra v přírodě člověk spatří jen zřídka, protože se jedná o nočního živočicha. Nápadné jsou ale výsledky jeho práce – typicky okousané listnaté stromy podél vodních toků nebo mohutné bobří hráze. Pokud na svých toulkách krajinou Žďárských vrchů návštěvníci objeví bobří okusy, mohou svůj nález sdělit pracovníkům Správy CHKO Žďárské vrchy.

Zdroj: CHKO Žďárské vrchy, Ekolist, foto: CHKO Žďárské vrchy, Pixabay

Související články

Přečtěte si  Obchází firma z Opavska sankce? Dodavatele do jaderných elektráren vlastní ruský oligarcha

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*