Vedení Brna se rozhádalo kvůli územnímu plánu, hrozí schválení až po volbách

Současné vedení Brna v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS)

Nový územní plán města Brna měl letos v červnu dojít k úspěšnému schválení. Ve finálové rovince ale vyvstal nečekaný problém. Proti aktuální podobě návrhu se postavila část starostů z městských částí. Část radniční koalice nevylučuje schvalování až po podzimních komunálních volbách.

Brno si nechává vypracovat posudky na návrh nového územního plánu, který by po letech jednání mohli v červnu schválit zastupitelé. Důvodem jsou výtky osmi starostů z celkových 29 městských částí Brna. V dopise zaslaném primátorce Markétě Vaňkové (ODS), zmiňují například obavy z vyšší hustoty zástavby nebo nedostatečné ochrany zeleně.

Podle Vaňkové by měly posudky rozptýlit obavy. Radní zodpovědný za územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL) sdělil, že si za dokumentem stojí a nerozumí tomu, proč se město snaží po čtyřech letech příprav zpochybňovat svůj prioritní strategický dokument. Brno má územní plán z roku 1994 a jeho podoba ani po aktualizacích už neodpovídá potřebám.

Současný územní plán přestane platit v roce 2028. Původně měl ale přestat platit už letos, proto po volbách v roce 2018 nová koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD označila nový územní plán za prioritu a začala pracovat na jeho podobě. Během volebního období se ale termín posunul.

Starostové v dopise vyjadřují obavy o rozvoj Brna. “Jedním z hlavních důvodů našich obav je, že nový územní plán umožňuje násobně vyšší hustotu zástavby, a to i v zastavěných částech města, než připouští aktuálně platný územní plán,” píšou starostové v dopise. K návrhu posílali už dříve připomínky, ale většině podle nich magistrát nevyhověl.

Město si proto nechalo zpracovat tři analýzy. Dvě se týkají výtek starostů a podle Chvátala jsou hotové, třetí je komplexní zhodnocení územního plánu a podle Vaňkové bude hotová na začátku června. “Z dosavadních analýz nevyplynula žádná zásadní rizika nasvědčující tomu, abychom plán neschválili. Je pořízený v souladu se všemi pravidly. Projednali jsme ho na maximum. Bereme určité obavy a budeme se je snažit rozptýlit,” uvedl Chvátal.

Nový územní plán města Brna

Názorům koaličních partnerů nerozumím

Primátorka Vaňková sdělila, že pokud analýzy pochybnosti rozptýlí, bude z jejího pohledu možné o územním plánu v červnu hlasovat. Její náměstek Tomáš Koláčný (Piráti) uvedl, že pokud by měl mít dokument vady, které by ho zpochybnily, schválení by se odložilo do příštího volebního období. Sám ale doufá, že se tak nestane. Komunální volby jsou letos v září.

Přečtěte si  Brno prosazuje horkovod z Dukovan, podepsalo dohodu s ČEZ

Chvátal však argumentaci koaličních kolegů nerozumí. “Je založena na tom, že se musíme v něčem utvrdit. My jsme přitom ve fázi, že si za tím buď stojíme, nebo ne. Nevím, proč se město po čtyřech letech příprav snaží zpochybňovat prioritní strategický dokument,” kritizuje Chvátal. Dodal, že celá věc může souviset právě s blížícími se volbami.

Soudy v minulosti zrušily jak aktualizaci současného územního plánu Brna, tak i předešlé Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. U zrušení aktualizace soud poukázal na nepřezkoumatelnost některých rozhodnutí.

Zdroj: město Brno, Ekolist, foto: Tisková konference Rady města Brna

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*