Brno před suchem ochrání artéská voda, chystá šest nouzových vrtů

Ilustrační foto

Vedení Brna připravuje šest vrtů artéské vody, které město využije při krizových situacích. Vrty budou zakonzervované a pravidelně kontrolované. Voda by neproudila do vodovodního řadu, ale do cisteren a baliček. Nesplňuje totiž normu kvůli své tvrdosti a železitosti, je ale pitná. Informaci uvedl server Ekolist.

Moravská metropole nyní čerpá vodu z vírského a březovského vodovodu, které zásobují Brněnsko. “Je asi pro 600 000 lidí, u kterých je dnešní spotřeba včetně sprchování, splachování a tak dále 107 litrů na člověka za den, což znamená 500 vteřinových litrů. Pro krizové zásobování je pětinová vydatnost, tedy 100 vteřinových litrů. Šest vrtů by mělo vydat 150 vteřinových litrů,” uvedl první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Město v minulosti disponovalo několika vrty artéské vody. Z nich osmnáct prozkoumalo a našlo jeden vhodný v Kníničkách. Odborníci dále vytipovali několik lokalit pro nové vrty a město našlo pět vhodných míst. Nacházejí se v Brněnských Ivanovicích u Makra, v areálu CTP v bývalé Škrobárně, na Šujanově náměstí, v areálu Tepláren Brno a na Žabovřeských loukách. “Nejvydatnější je v místě bývalé Škrobárny, vydává až 48 litrů za sekundu,” upřesnil Hladík.

První vrt bude už letos

Podle vedení města je třeba vrty upravit tak, aby z nich bylo možné v případě nouze rychle dostat vodu k obyvatelům. “Letos upravíme na stáčírnu vrt v Kníničkách. Pět nových vrtů vyprojektujeme, povolíme a dokončíme v průběhu příštího roku. Do konce roku 2023 bychom mohli mít hotovo,” doplnil Hladík.

Artéská voda je podzemní voda mezi dvěma nepropustnými vrstvami, které mají zakřivený tvar. Pokud se artéská voda narazí vrtem nebo studnou, samovolně vyvěrá a nemusí se čerpat.

Zdroj: Ekolist, foto: Pixabay

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*