Brno vytipuje nové zahrádkářské kolonie, po letech jejich rušení

Zahrádkářská kolonie v centru Brna

Po mnoha letech rušení zahrádkářských kolonií, místo nichž rostou domy, nechá vedení Brna prověřit možnosti vzniku nových kolonií. Město chce podpořit budování klasických i komunitních zahrad, které by měly vznikat společně s novými parky. Informaci uvedl server Ekolist.

Tento týden město podepsalo memorandum s Českým zahrádkářským svazem. Obě strany se shodly na principech spolupráce, řekl novinářům náměstek primátorky Petr Hladík. V budoucnu už se nemají místo zahrad stavět byty a domy, i tak ale mohou některé z nich zaniknout.

“Memorandum nastavuje předvídatelnost ve vztahu města a zahrádkářů, kteří mají své zahrady obvykle na pozemcích města,” řekl Hladík s tím, že dříve byli zahrádkáři často překvapeni, co se má se zahrádkami dít, protože nebyli informováni o záměrech města. Podle Hladíka by se už do budoucna nemělo stávat, že by zelené plochy zahrad musely ustoupit výstavbě.

Přestože je třeba i nyní počítat s tím, že ne všude zahrady vydrží, měly by podle memoranda existovat pouze tři důvody pro jejich rušení. Jsou jimi infrastrukturní stavby, tedy silnice a železnice, protipovodňová ochrana v záplavovém území a vznik parků. Ohrožených je zhruba sto hektarů.

Přijetí memoranda napomohlo loňské schválení zahrádkářského zákona, které definovalo prospěšnost zahrádkářského hnutí.

Zahrádky jsou nedílnou součástí života města

Cílem vedení města není jen vytváření nových zahrádkářských osad a komunitních zahrad, ale i tvorba přírodě blízkých opatření, pořádání výstav a školení, organizace návštěvních dnů, zapojení škol a školek nebo popularizace včelaření. “Zahrádky jsou totiž důležitým prvkem ekosystému města, který přispívá mimo jiné k ochraně životního prostředí a ke zmírňování klimatických změn. Při zahradničení si budujeme kladný vztah k přírodě a přispíváme k udržitelnému rozvoji samozásobitelstvím lokálními potravinami,” vysvětlil Hladík.

V červnu by měli zastupitelé schválit nový územní plán Brna. Městská rada chce poté zadat studii, která prověří možnou budoucnost dosavadních či nových lokalit. Určí, jak velká by měla být plocha klasických a komunitních zahrad a jak velká bude veřejná zeleň.

Nové zahrady by mohly v budoucnu vzniknout v Tuřanech, Dvorskách, na Žabovřeských loukách, bude se řešit budoucnost Žlutého a Červeného kopce. “Další prověřované lokality leží u Vídeňské ulice, v Černovicích, na Kraví hoře a jednou z lokalit je i černovická pískovna,” doplnil Hladík.

Přečtěte si  Brněnští zastupitelé neschválili územní plán, neuspěl ani po dvou dekádách projednávání

Zahrádkáři také dostanou od města každý rok dotaci sto tisíc korun na svou činnost.

Zdroj: Ekolist, foto:

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*