Do Bečvy unikla další látka. Ze stejného místa jako kyanid

Ilustrační obrázek

Do řeky Bečvy v lokalitě Valašské Meziříčí-Juřinka v úterý 27. října unikla další látka, na hladině vytvořila pěnu. Podle starosty Roberta Stržínka se neznámá látka do řeky dostala ze stejného vyústění kanálu, jakým před několika týdny unikl kyanid. Odborníci aktuálně zkoumají odebrané vzorky. Informoval o tom server Ekolist.

Neznámou látku zkoumají odborníci

“Byl detekován únik neznámé látky z toho inkriminovaného kanálu, který vede z rožnovské Tesly. Na hladině řeky se objevila pěna. Samozřejmě poté, co máme informace, že před pár týdny odtamtud vytekl kyanid, jsou všichni ostražití,” citoval server Stržínka.

Situaci nechce zlehčovat, přesto si nemyslí, že by se znovu jednalo o únik kyanidu. “Pevně věřím, že to bude nějaký saponát nebo něco podobného. Samozřejmě hasiči odebírali vzorky, dělali zkoušky. Budeme moudřejší za pár dnů,” upřesnil starosta.

“Provedli jsme odběr tří vzorků, předali jsme je chemické laboratoři z Frenštátu pod Radhoštěm. Místo si převzala policie,” řekl podle serveru krajský mluvčí hasičů Pavel Řezníček. Hasiči nestavěli norné stěny ani jinak v řece nezasahovali. Povolali je zástupci odboru životního prostředí.

Na základě oznámení vodoprávního úřadu vyjížděli kolem 13:30 k Bečvě ve Valašském Meziříčí také inspektoři z inspekce životního prostředí z Brna a Olomouce. “Inspektoři už mají nabrané vzorky, které budeme předávat do laboratoře k rozborům. Stejně tak to pravděpodobně učinili hasiči a vodoprávní úřad,” uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Kdy by mohly být známy výsledky testů, nechtěla spekulovat.

Informaci o úniku neznámé látky do Bečvy nechala valašskomeziříčská radnice vyhlásit rozhlasem, zveřejnila ji i na facebookové stránce města. “Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se od úterý 27. října důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky,” uvedlo město v prohlášení.

Únik kyanidu se stále vyšetřuje

Kyanid vypustil do řeky Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. Ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilérie odvezli rybáři více než 40 tun ryb ze zasažené oblasti Přerovska.

Přečtěte si  Tradiční průvod Moravanů není v Evropě ojedinělý, svébytnost si připomínají i jinde

Zdroj: Ekolist, foto: NRDC

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*