Hasiči zachránili na severní Moravě čapí mláďata, rodiče srazilo auto

Evakuace malých čápů z hnízda

Tři malé čápy včera evakuovali hasiči z hnízda na území Rapotína na severu Moravy. Jeden z rodičů zahynul po strážce s autem. Druhý dospělý čáp by péči o mláďata sám nezvládl, hasiči proto je proto předali zdejší záchranné stanici. Informaci uvedl server Ekolist.

“Podle ornitologa ze záchranné stanice v Rudě nad Moravou by přeživší pták péči o mláďata sám nezvládl, s velkou pravděpodobností by uhynula. Využili jsme proto výškovou techniku a ze známého rapotínského hnízda jsme je s odborníkem přemístili do bezpečí, poté byla převezena na záchrannou stanici,” uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Podle Jitky Maixnerové ze záchranné stanice v Rudě nad Moravou byla čápata příliš malá na to, aby se o ně postaral pouze zbývající čáp z páru. “Záleží při těchto okolnostech na tom, jak jsou mláďata stará a zda jsou bez peří, a také na počasí. Pokud jsou bez peří, musí jeden z rodičů sedět na hnízdě a zahřívat ho, zvlášť když prší. V tomto případě byla mláďata moc malá, ani se o tom nediskutovalo, sundala se z hnízda,” vysvětlila pracovnice stanice.

Mláďata stráví na stanici prázdniny

Péče o čápata bude podle ní poměrně náročná a vyžádá si několik týdnů pomoci. “Tak stará mláďata se musí krmit často, musejí mít pestřejší stravu a navíc musí být podávána nakrájená na kousíčky, naštěstí však v noci spí a v tuto dobu se nekrmí. Počítáme, že je budeme takto krmit minimálně měsíc, než začnou žrát sama. Budou tady však do července či srpna, než dostanou kroužek a vypustíme je,” doplnila Maixnerová. Čáp, který kolizi s autem nepřežil, je podle ní na pitvě a zatím není jasné, zda šlo o matku, či otce.

Zdroj: Ekolist, foto: HZS OLK

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*