Hraboši jsou na Moravě a ve Slezsku v 80 procentech ozimů, varuje odborník

Hraboš v poli
Ilustrační foto

Přemnožení hraboši se na Moravě a ve Slezsku vyskytují zhruba v 80 procentech ozimů, tedy v plodinách, které zemědělci vyseli loni na podzim a sklidí je letos v létě. Loni v listopadu se hraboši na stejném území vyskytovali asi ve 40 procentech ozimů. Novinářům to sdělil Ludvík Tvarůžek, náměstek ředitele Zemědělského výzkumného ústavu v Kroměříži, který se sledováním výskytu hrabošů zabývá. Informaci uvedl server Ekolist.

“Jsme zhruba rok poté, co jsme zjistili nárůst výskytu tohoto škůdce. Situace se v podstatě stala extrémní. Myslím si, že je výjimečná a sama se nevyřeší. Bude vyžadovat mimořádné řešení,” uvedl Tvarůžek. K dalšímu rozšíření hrabošů podle Tvarůžka přispěla mimo jiné mírná zima.

Pomoct může stroj ze Švýcarska

Pokud se podle Tvarůžka nevyužije systém opatření, která populaci hraboše potlačí, považuje za pravděpodobné, že zamoření polí bude horší než loni. Zásadním způsobem by podle něj mohl pomoci stroj ze Švýcarska, který jako první v tuzemsku začali využívat na farmě bratří Tykalových ve Vlčnově na Uherskohradišťsku. Zařízení vytváří v půdě rýhu, do které klade otrávenou návnadu. Umělou noru následně udusá válec. “Je to jeden z mála postupů, který je legislativně přípustný,” řekl Tvarůžek.

Stroj může v kalamitním roce pomoci regulovat celoplošně výskyt hrabošů na polích, které jsou nejvíce postiženy, míní Tvarůžek. “V běžných letech může sloužit jako pomůcka, která ošetří okraje polí kolem travních pásů, kolem příkop, které jsou zdrojem pro škůdce a které nemůžete jinak ošetřovat,” doplnil Tvarůžek.

Hraboši expandují z Moravy do Čech

Zdokumentované škody způsobené od loňska hraboši dosáhly podle nedávného vyjádření předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy asi 1,7 miliardy korun. Hraboši se podle svazu rozšířili z Moravy do Čech, zasažené plochy představují kolem 150.000 hektarů.

Zdroj: Ekolist, foto: Flickr

Související články

Přečtěte si  Obchází firma z Opavska sankce? Dodavatele do jaderných elektráren vlastní ruský oligarcha

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*