Kauzu Bečva nikdo nezametává, mohu to odpřisáhnout, prohlásil Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec odmítá, že vyšetřování ekologické katastrofy na řece Bečvě vyzní do ztracena. V poslanecké sněmovně prohlásil, že může odpřisáhnout na zdraví svých blízkých, že nikdo nic nezametává pod koberec. Kauzu je prý třeba vyšetřit “padni komu padni”. Informaci uvedl server Ekolist.

O vyšetřování havárie na Bečvě ze září minulého roku jsme naposledy psali v tomto článku.

Mouchám křídla netrhám a zvířátka nedusím

“Nikdo nic nezakopává pod koberec. To vám mohu odpřisáhnout na zdraví všech nebo všeho, co je mi blízké,” řekl místopředseda hnutí ANO Brabec před přerušením debaty ve Sněmovně. Na zdraví svých dětí v minulosti přísahal také předseda vlády a ANO Andrej Babiš, když sliboval, že mimo jiné nebude zasahovat do práce redaktorů v médiích, kteří patří do holdingu Agrofert.

Ministr se také ohradil proti tvrzení, že jako někdejší ředitel Lovochemie, která rovněž patří do holdingu Agrofert, nemá vztah k životnímu prostředí. “Jestli si myslíte, že bývalý ředitel chemičky trhá mouchám křídla a dusí zvířátka, tak se prosím omluvte,” řekl poslanci z řad opozice a starostovi Uherského Hradiště Stanislavu Blahovi. Brabec také podotkl, že je mimo jiné rybář a houbař.

Opozice usiluje o vyšetřovací komisi

Vyšetřovací komise k havárii na Bečvě, kterou iniciovala opozice, by podle ministra nepřípustně nahradila práci policie. Komise by zasahovala do neuzavřené kauzy, čímž by vytvořila nebezpečný precedens. Stejné argumenty v debatě používali i komunisté ve zdůvodnění, proč vznik komise nepodpoří.

Komise by podle jejích iniciátorů měla do půl roku pomoci odhalit viníky. Měla by vyhodnotit postup státních orgánů a jejich případná procesní pochybení či liknavost. Měla by také vyvodit případnou trestní odpovědnost. Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli tomu, že původce otravy Bečvy kyanidem není ani po půl roce vyšetřování znám. K otrávení řeky mezi Valašským Meziříčím a Přerovem došlo v září minulého roku.

Zdroj: Ekolist, foto: Ministerstvo životního prostředí

Související články

Přečtěte si  AKTUÁLNĚ: V Ostravě hoří tuny šrotu, hasiči zapojili vrtulníky

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*