Kolem železničních tratí se ve velkém kácejí stromy, jsou prý nebezpečné

Vykácené stromy podél železniční trati

V poslední době dochází k velkému kácení stromů podél tratí. Poslanecká sněmovna navíc zejména díky hlasům vládní koalice opětovným přijetím novely zákona o drahách označila všechny stromy rostoucí v okolí drážních tratí za nebezpečné. V praxi to podle ochránců životního prostředí povede ke kácení stovek tisíc zdravých stromů, přestože statistiky Drážní inspekce potřebu takto radikálního zásahu nepotvrzují.

Poslanci prosadili usnadnění kácení stromů v okolí dráhy

Poslanci přehlasovali Senát, který chtěl v předloze zachovat přísnější podmínky pro kácení stromů podél tratí. Ministr dopravy Vladimír Kremlík s pozměňovacími návrhy Senátu nesouhlasil.

Sněmovna při předchozím schvalování zahrnula do zákona pozměňující návrh, který má usnadnit kácení stromů v okolí dráhy. Provozovatel dráhy, hlavně Správa železniční dopravní cesty, bude mít právo odstraňovat a prořezávat stromoví a jiné porosty ohrožující bezpečnost nebo plynulost drážní dopravy, pokud tak po předchozím upozornění neučinil vlastník dřevin.

Změnu kritizují ochránci životního prostředí i senátoři

Návrh již dříve zkritizovali ochránci životního prostředí. Také senátoři se obávali, že by kolem železnic mohly být zcela vykácené pásy. Chtěli proto vyškrtnout pasáž, podle které stromovím ohrožujícím bezpečnost nebo plynulost drážní dopravy jsou stromy, které pádu mohou zasáhnout do dráhy. “Nebudou žádné holé pláně,” odmítl obavy odpůrců kácení ministr dopravy.

Zdroj: ekolist.cz, foto: 365.adlg.cz

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*