KVÍZ: Nejznámější sochy na Moravě

(úvodní foto: Go to Brno)

Sochy jsou nedílnou součástí veřejného prostoru. Některé oslavují historické osobnosti, jiné mají alegorický význam. Na Moravě najdeme celou řadu známých soch. Jak se v nich vyznáte? Vyzkoušejte si další z našich kvízů plných zábavy i poučení.

0%

Kde najdete tuto sochu slovanského boha Radegasta?

Správně! Špatně!

Socha Radegasta z roku 1930 se nachází na hřebeni mezi vrchem Radhošť a Pustevnami.

Nedaleko odtud se nalézá známé sousoší svatého Cyrila a Metoděje. Víte, kdo je autor?

Správně! Špatně!

Autorem sousoší slovanských věrozvěstů i sochy Radegasta je rodák z Frenštátu pod Radhoštěm Albín Polášek, který působil mimo jiné jako profesor Akademie krásného umění v Chicagu.

Za nejvyšší sousoší v ČR lze považovat Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci. Jaké výšky dosahuje?

Správně! Špatně!

Monumentální sloup z 18. století patří mezi památky UNESCO na Moravě.

Tuto známou sochu slůněte naleznete nedaleko jednoho významného vrcholu. Kterého?

Správně! Špatně!

Žulová plastika byla postavena roku 1932 jako upomínka na desáté výročí vzniku německojazyčného uměleckého spolku Jescher, který se scházel v dnes již neexistující Lichtenštejnově chatě. Nachází se nedaleko pramene řeky Moravy.

Tyto zvířecí sochy představují alegorii Čech a Moravy. Kde byste je našli?

Správně! Špatně!

Sousoší z roku 2009 symbolizuje hranici Čech a Moravy, i když se na ní přímo nenachází. Skutečná historická hranice leží nedaleko odtud a označují ji dochované hraničníky.

Když už jsme u těch zvířecích soch... Jak se oficiálně nazývá tato socha na Moravském náměstí v Brně?

Správně! Špatně!

Dílo sochaře Jaroslava Róny získalo různé přezdívky – nejčastěji "Jošt" (podle moravského markraběte a zvoleného římsko-německého krále Jošta Lucemburského) nebo "Žirafa". Oficiální název však zní Odvaha. Je součástí alegorií čtyř Platónových ctností: Odvaha, Spravedlnost (socha přezdívaná "stěhovák"), Mírnost (podlouhlá kašna) a Prozíravost (bronzový model Brna v roce 1645, kdy čelilo obléhání švédským vojskem). Odvaha je zároveň vedle olomouckého Caesara jednou z mála jezdeckých soch na Moravě.

Brno je také známé touto specifickou sochou. Co měla původně představovat?

Správně! Špatně!

Socha z roku 2010 označovaná často jako "orloj" (popřípadě jinými přízvisky) má představovat multifunkční hodinový stroj. Alespoň podle jejích autorů, kterými jsou Oldřich Rujbr a Petr Kameník.

Nedílnou součástí veřejného prostoru jsou sochy upomínající na přítomnost Rudé armády na konci druhé světové války. Kdo je autorem tohoto "Rudoarmějce"?

Správně! Špatně!

Socha Rudoarmějce z roku 1955 je součástí pomníku vítězství nad nacismem na Moravském náměstí v Brně. Vincenc Makovský je autorem řady dalších známých soch, např. busty Karla staršího ze Žerotína na brněnské Nové radnici (kde se historicky scházel moravský zemský sněm).

Jedna z největších soch na Moravě představovala T. G. Masaryka, zbyly z ní však jen boty. Kde se nachází?

Správně! Špatně!

Čtrnáctimetrová socha T. G. Masaryka vznikla v roce 1928 k desátému výročí vzniku ČSR. Vytesal ji sochař-samouk Stanislav Rolínek. Za nacistické okupace se místní snažili sochu zachránit. Nejdříve schovali oddělenou hlavu a zbytek obezdili. Později sochu rozřezali a po částech ukryli. Místa však byla prozrazena a dílo zničeno. Zbyly jen ony boty, které lze stále vidět.

Se sochou jiné hlavy státu to nedopadlo o moc slavněji. Kde skončila monumentální socha Josefa II., umístěná původně před Německý dům na Moravském náměstí v Brně?

Správně! Špatně!

Sochy
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Palec hore!

Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*