Moravský metropolita Graubner stanul v čele biskupské konference. Vystřídal Duku

Graubner Česká biskupská konference
Jan Graubner (uprostřed), arcibiskup olomoucký, metropolita moravský a nově také předseda konference moravských a českých biskupů

Moravští a čeští biskupové zvolili na dnešním plenárním zasedání novým předsedou biskupské konference olomouckého arcibiskupa a moravského metropolitu Jana Graubera. Jednodenní zasedání provázela speciální opatření kvůli koronaviru. Informaci uvedl katolický server Církev.cz.

Moravský metropolita vystřídal českého

V rámci jednodenního jednání v Olomouci se volilo celé nové vedení České biskupské konference. Předsedou byl zvolen olomoucký arcibiskup a moravský metropolita Jan Graubner. V této funkci vystřídal českého metropolitu Dominika Duku. Jedním ze členů stálé rady biskupské konference se stal ostravsko-opavský pomocný biskup Martin David. Plenární zasedání provázela speciální opatření kvůli koronaviru.

Moravský metropolita Graubner už funkci předsedy konference českých a moravských biskupů vykonával mezi lety 2000–2010. Graubner bývá kritizován, že nedostatečně zdůrazňuje svébytnost moravské církevní provincie, jíž je hlavou, a je fakticky podřízený českému primasovi, který stojí v čele české církevní provincie, pokrývající pouze území Čech.

Zdroj a foto: Církev.cz

Doporučujeme


3 Comments

  1. Přesně to je MORAVSKÝ METROPOLITA STANUL V ČELE ČESKÉ BISKUPSKÉ KONFERENCE. Nejedná se o ČESKO – MORAVSKOU biskupskou konferenci , ale o Českou. Přitom ŘKC v ČR je de-jure rozdělena na provincii Čechy a provincii Morava , každá z těchto provincií je samostatná a má svého arcibiskupa a své palladium.Pod biskupa brněnského spadají např Dačice či Slavonice i když jsou v Jčk .Bohužel i církev se snaží jít cestou potlačování Moravy a všeho moravského.

    • Náš pan arcibiskup dokonce sdělil nedávno dopisem jednomu zastupiteli, že se za Moravu denně modlí. Bohužel u toho slovo Morava asi nikdy nahlas nevyslovuje, aspoň já ho neslyšel nikdy, ač jsem na jeho mších byl vícekrát osobně a vícekrát prostřednictvím TV. Když mu člověk při průvodu k nebo od obětního stolu nastrčí jemně do cesty některou z běžných variant moravské vlajky, s jakýmsi špatně skrývaným odporem odvrací tvář, aby ji moc z blízka neviděl.

      • On to taky byl kdo prosazoval místo Moravské zemské pouti na památném Velehradě nic neříkající Setkání lidí dobré vůle . Za pomoci pražských médií a politiků se mu to daří ( včetně nepovolení moravských vlajek ) a moravské poutě na C+M se konají už jinde. Arcibiskup Vaňák byl posledním opravdovým moravským metropolitou , hájícím Moravu před církevní čechizací.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*