Moravu ohrožuje invazní klejicha, ochránci přírody vyzývají k systémovému řešení

Klejicha hedvábná

Moravskou přírodou se šíří invazivní klejicha hedvábná, původně pěstovaná jako okrasná rostlina. V budoucnu by mohla ohrozit cenné lokality, například mandloňové sady. Na problém upozornili ochránci přírody z organizace ČSOP Onyx. Informaci uvedl server Ekolist.

Ochránci přírody chtějí vyvolat veřejnou diskuzi a najít systémové řešení. V případě nečinnosti bude mít narůstající populace klejichy velmi vážné následky na biodiverzitu moravské krajiny. Nejvážnější situace podle ochranářů panuje v evropsky významné lokalitě Kamenný vrch u Kurdějova na Hustopečsku, zejména v části, které se říká Kamenec.

“Klejicha se začíná šířit i do zdejších mandloňových sadů, kde do pár let, pokud se nezasáhne, udělá naprostou zkázu,“ upozornil Vilém Jurek, který pracuje jako koordinátor terénních prací ochranářských projektů LIFE Sub-pannonic a LIFE SouthMoravia.

Klejicha se podle Jurka dostala z okrasných zahrad do přírody už na začátku 20. století. “Její zrádnost je v tom, že se neuvěřitelně rychle šíří, a to nejen díky semenům, ale i výborné schopnosti zmlazovat, čili vegetativně se šířit,“ doplnil Jurek. Ohnisko v poslední době zaznamenal také třeba nedaleko Stránské skály v Brně.

Sečení nestačí

Potlačování klejichy pomocí sečení je podle ochranářů těžká a marná práce. “Musíme zvolit chemickou metodu, kdy se před květem nebo v době kvetení aplikuje herbicid na list. Musí se používat o něco silnější koncentrace a do roztoku se přidává smáčedlo,” popsal Jurek.

Klejicha totiž disponuje silným obranným mechanismem. “Obsahuje latex jako fíkus nebo kaučukovník. Navíc má kožovité listy, přes které herbicid špatně vniká do rostliny,“ vysvětlil ochránce přírody.

Klejicha hedvábná pochází ze Severní Ameriky. Původně byla pěstována jako zahradní okrasná rostlina. Později se dostala do volné přírody a stal se z ní nevítaný plevel. Podobně jako například pajasan žláznatý představuje nebezpečnou invazní rostlinu, kterou nelze vymýtit běžným sečením.

Zdroj: Ekolist, foto: Wikimedia Commons, Rezekvítek

Související články

Přečtěte si  Horkovod z Dukovan získal parametry, připravuje se výkup pozemků

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*