Na Černovické terase vyroste park pro vzácné ptáky, ornitologové našli shodu s Brnem

Na jihu Brna se nachází významná lokalita s desítkami ohrožených ptačích druhů.

Vedení Brna se dohodlo s ornitology na vzniku rozsáhlého parku v rozšířené průmyslové zóně Černovická terasa na jihu města. V lokalitě sídlí řada vzácných ptačích druhů. Informaci uvedl server Ekolist.

Černovická terasa na jihu Brna patří podle ornitologů mezi tři ornitologicky nejcennější území ve městě. Zahrnuje kulturní stepi či mozaiku biotopů po těžbě v různých fázích vývoje. Ornitologové v ní pozorovali přes sto ptačích druhů, z toho téměř čtyřicet ohrožených.

O ohrožené lokalitě na Černovické terase jsme už dříve psali v tomto článku.

Hrozil zánik lokality

Ornitologové už dříve upozornili, že rozšiřováním průmyslové zóny, které je v připravovaném územním plánu města, by lokalita zanikla. První náměstek brněnské primátorky Petr Hladík uvedl, že vedení města s ornitology našlo řešení.

“V návrhu nového územního plánu navrhneme vymezit oblast krajinné zeleně v místě biologicky nejvýznamnější plochy s přítomností zvláště chráněných druhů ptactva. Pro tento úkol bude muset vedení města získat pozemky a domluvit s ministerstvem průmyslu a obchodu změnu rekultivace území. Severní část lokality bychom chtěli ochránit před výstavbou a vytvořit z ní místo vhodné pro hnízdění ptáků,” uvedl Hladík.

Svůj domov má na Černovické terase například moudivláček lužní

Pro tuto oblast chce město vypsat architektonicko-krajinářskou soutěž, jehož výsledkem bude rozsáhlý park. Podle Hladíka by byl volně přístupný veřejnosti a zároveň to bude divočina vhodná pro život mnoha druhů živočichů i rostlin.

Jde zhruba o dvě stě hektarů, přírodní část tvoří asi polovinu. Předseda Jan Sychra z jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické uvedl, že park by měl mít kolem 35 hektarů. “Jsem rád, že zůstanou zachovány některé významné části lokality, především ta severní, kde má vzniknout park, protože tam se v současné době nachází aktivní černovická pískovna s koloniemi břehulí říčních a vlh pestrých,” doplnil Sychra.

Brno chystá nový územní plán

Současnému brněnskému územnímu plánu na konci roku 2022 podle zákona vyprší platnost, Brno proto pracuje na přípravě nového. Projednání s veřejností se konalo loni na jaře. K návrhu nového územního plánu dorazilo více než 8200 podání, což je dohromady zhruba 36 000 jednotlivých námitek a připomínek. Nyní je potřeba všechny vypořádat a připravit návrh k opakovanému veřejnému projednání, které bude letos.

Přečtěte si  Kunovice staví nový most, souvisí s opatřeními proti povodním

Zdroj: Ekolist, foto: ČSO

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*