Na Vranovskou přehradu nesmí motorové jachty, potvrdil soud

Vranovská přehrada

Vranovská přehrada na jihu Moravy zůstává nepřístupná pro většinu lodí se spalovacími motory. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost spolku Yacht club Vranovská přehrada. Spolek už dříve neuspěl u krajského soudu, hodlá se obrátit na Ústavní soud. Informaci uvedl server Ekolist.

Opatření s ohledem na ochranu zdroje pitné vody zakazuje plavbu se spalovacími motory, nechává jen několik výjimek. Zákaz neplatí například pro hasičské či záchranářské lodě, plavidla při výkonu rybářského práva ani pro osobní lodní dopravu plavidly s kapacitou nad dvanáct lidí. Jachtaři opatření kritizovali jako příliš přísné, třeba proto, že neumožňuje ani plavby plachetnic s pomocnými motory.

“Zákaz ohrožuje bezpečnost plavby v bezvětří nebo za špatných povětrnostních podmínek. Více se budeme rozhodnutím zabývat na výkonném výboru klubu. Náš právník nám situaci vysvětlí a uvidíme, jestli s tím lze ještě něco dělat,” uvedl podle serveru prezident Yacht clubu Vranovská přehrada Miroslav Šveda.

Ministerská vyhláška vs. krajské opatření

Upozornil také, že vedle sebe existují vyhláška ministerstva dopravy, která plavbu malých plavidel se spalovacími motory na Vranovské přehradě povoluje, a opatření obecné povahy jihomoravského krajského úřadu, které tuto plavbu zakazuje. “Ani Nejvyšší správní soud neodstranil naše pochybnosti o tom, že by krajský úřad byl skutečně oprávněn měnit pravidla nastavená vyhláškou ministerstva dopravy. Za této situace nám nezbývá nic jiného, než se obrátit na Ústavní soud České republiky,” dodal prezident spolku.

Vodní nádrž Vranov vznikla na řece Dyji ve 30. letech minulého století. Patří k nejstarším a největším na Moravě i v celé republice. Plní různé účely, vedle protipovodňové ochrany jde o výrobu elektrické energie či rekreaci. Je také důležitým zdrojem pitné vody. NSS odkázal na argumentaci krajského úřadu, podle kterého za Vranovskou přehradu jakožto zdroj pitné vody není srovnatelná náhrada.

“Ročně se z něj odebírá cca 2,5 mil. metrů krychlových vody pro zásobování téměř 100.000 obyvatel. Pouze krátkodobě by bylo možné čerpat vodu z vodárenské nádrže Mostiště a z podzemního zdroje Heraltice,” stojí v rozhodnutí NSS. Podle správního soudu využil krajský úřad jakožto složka státní správy při vydání opatření svou zákonnou kompetenci. Opatření je prý přiměřené svému účelu.

Přečtěte si  Před dvaceti lety zasáhla jižní Moravu povodeň, škody šly do stovek milionů

Zdroj: Ekolist, foto: Michal Pilař (Wikimedia Commons)

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*