Nápor turistů v Moravském krasu se odrazil na počtu pokut, strážci přírody mají napilno

Moravský kras

Strážci přírody v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras v letošním roce uložili už dvojnásobný počet pokut než za celou loňskou sezónu. Loni jich rozdali přibližně padesát, letos už je to skoro stovka. Z toho asi polovinu na jaře, kdy kvůli epidemickým opatřením do přírody vyrazili lidé, kteří nejsou zvyklí dodržovat pravidla chování v chráněné krajinné oblasti, sdělil zástupce vedoucího CHKO Antonín Tůma. Informaci uvedl server Ekolist.

Porušování pravidel v Moravském krasu přibývá

“Pokuty jsme nejčastěji ukládali za vjezdy do přírody a parkování vozů tam, kde je to zakázáno, také za jízdy na čtyřkolkách v rezervaci, rozdělávání ohňů či rušení hnízdění sokolů,” uvedl podle serveru Tůma.

Na místě mohou strážci přírody uložit pokutu až do výše 10 000 korun. Zhruba polovinu z letošních pokut strážci uložili na jaře, kdy kvůli sílícímu koronaviru platila karanténa, do přírody se ale chodit mohlo. Problém podle Tůmy ale byl, že do přírody vyrazili i lidé, kteří do ní obvykle nechodí a neví, jak se v ní chovat.

Rekord letos padl za horkovzdušný balon

Nejvyšší letos dosud udělená pokuta činila 5000 korun, strážci ji uložili dvakrát. Jednu za vzlet a přistání horkovzdušného balonu v rezervaci a druhou za vjezd autem, rozdělávání ohně a táboření v rezervaci.

Úlohou strážců přírody není jen dohlížet a pokutovat, ale i radit a podávat informace, případně provádět přírodou. K ukládání pokut se podle Tůmy strážci uchylují jen v případech významného rušení přírody.

Chráněná krajinná oblast Moravský kras je známá zejména Punkevními jeskyněmi, které jsou říčkou propojeny s propastí Macocha. V CHKO je přes 1100 jeskyní. Veřejnosti je běžně zpřístupněno pět z nich. Ročně je navštíví přes 350.000 turistů.

Zdroj: Ekolist, foto: Facebook Moravský kras

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*