Národní park moravské Amazonii nepomůže, tvrdí lesník. Těžbu je třeba zachovat

Oblast soutoku Moravy a Dyje patří mezi nejvýznamnější přírodní lokality na Moravě.

Oblast soutoku Moravy a Dyje je územím promarněných šancí a snaha vlády vyhlásit na území národní park není dobrým řešením. Tvrdí to ředitel Školního lesního podniku Křtiny Tomáš Vrška, který se řadu let podílel na výzkumech tamější přírody. Podle něj je třeba vyvážit ochranu zdejších lužních pralesů a těžby dubového dřeva vysoké kvality. Informaci uvedl server Ekolist.

Vrška poukázal na to, že dodnes nemá stát data, na jejichž základě by se mohl správně rozhodnout, jakou část území chránit a jakou část ponechat hospodaření. Přitom je potřeba co nejdříve ochranu zdejší přírody vyřešit, protože se k tomu Česká republika zavázalo a při současném stavu péče unikátní přírodní fenomény pomalu mizí.

V oboře Soutok, kde patří veškeré pozemky Lesům ČR, jsou dodnes jen dvě malé národní přírodní rezervace s lužními pralesy a zbytek je bez ochrany. Nyní už podle Vršky mohla mít vláda k dispozici dostatek dat na základě výzkumů a praktických pokusů. Z nich by bylo možné objektivně posoudit, kde je třeba ponechat přírodu samovolnému vývoji a kde je naopak třeba do přírody zasahovat.

“Ochrana přírody zde totiž není tak jednoduchá, protože jen malá část je ponechaná samovolnému vývoji a řada přírodních fenoménů je navázaná na světlý les a louky, které vznikly a jsou udržované po desetiletí lidskou činností,” uvedl lesnický expert. Připomněl, že tu žijí tu velcí draví ptáci, čápi bílí a také velké druhy hmyzu.

Národní park nemůže splnit všechny požadavky

Mimořádně významná lokalita Soutok se rozprostírá na více než čtyřech tisících hektarech. Před 15 lety stát neuspěl kvůli odporu obcí se snahou zřídit zde chráněnou krajinnou oblast. Současná vláda se rozhodla pro národní park a ještě než bude vyhlášen, měla by vyhlásit na celém území národní přírodní památku, což je ovšem institut pro malá území. Vrška to přičítá tomu, že stále chybí koncepce ochrany území.

“V minulosti nebyla vůle vymezit experimentální plochy pro cílené zásahy na ochranu druhů. Místo expertních rozhodnutí se činila taková, která odpovídala tomu, kdo měl jaké silové postavení. Podle mě by bylo ideální, aby stát vyhlásil chráněnou krajinnou oblast, protože jejím cílem je chránit kulturní harmonickou krajinu,” uvedl Vrška.

Přečtěte si  OBRAZEM: Moravu před rokem zasáhlo ničivé tornádo, opravy probíhají dodnes

Zůstane tak podle něj místo pro hospodaření i ponechání části území nerušenému vývoji. Na vybraných plochách bude možné dělat zásahy, které povedou k ochraně vytipovaných druhů. Jednodušší bude také administrativa.

Národní park podle něj naopak neposkytne takovou ochranu, jaká je nutná, a ještě nebude možné dostatečně pěstovat dub pro hospodářské využití. “Národní park nemůže naplnit na Soutoku všechny současné požadavky a závazky v ochraně přírody, které Česká republika má,” vysvětlil lesnický expert.

Dodal, že kdyby se přestal pěstovat dub, musel by zpracovatelský průmysl dovážet dříví z Balkánu. Soutok je podle něj územím, kde se střetává až příliš zájmů a pohledů a stát je slabým hráčem, který nedokáže říct, jak se o území starat.

Zdroj: Ekolist, foto: AOPK ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*