Nebezpečná látka v Bečvě se zastavila v Přerově. Tuny ryb otrávil kyanid

Po nebezpečné látce zbyla z úseku Bečvy mrtvá řeka. Zarybnění bude trvat desítky let. Ilustrační foto

AKTUALIZOVÁNO

Kontaminační mrak v řece Bečvě od neděle způsobil otravu nejméně dvou desítek tun ryb. Nejspíš se ho podařilo zastavit v nadjezdí v Přerově, oznámila inspekce životního prostředí, která zároveň potvrdila, že látkou zabíjející ryby byl kyanid. Informaci uvedl server Ekolist.

Zabíjel kyanid

Důvodem zastavení nebezpečné látky je velká kapacita vodní zdrže. Pravděpodobně zde došlo i k naředění kontaminace, řekla podle serveru ve středu vpodvečer mluvčí inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová. Úseky toku a Bečva nad Přerovem podle inspekce již zaznamenávají mírné oživení rybami. Zdroj znečištění se stále hledá. Odborníci potvrdili, že nebezpečnou látkou byl kyanid.

Ve čtvrtek se v Přerově podle ní chystá další schůzka všech stran, které ekologickou havárii řeší. “Předpokládá se, že budou k dispozici výsledky laboratorních rozborů, které pomohou s identifikací charakteru znečištění a následně i jeho původce,” doplnila Nastoupilová.

O situaci už se zajímá také rakouská strana. Mluvčí uvedla, že se Rakušané obrátili na Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka s tím, zda současná havárie na Bečvě může způsobit přeshraniční přenos kontaminace. Kompetentní by mělo být v této otázce Povodí Moravy, ústav podle ní obdržel informaci o aktuálním zadržení znečištění v Přerově.

Znečištění zaznamenali v Bečvě v úseku od Choryně na Vsetínsku po Přerov, jde tak o úsek v délce 38 kilometrů. Podle odborníků zůstala řeka po kontaminaci mrtvá.

Dvacet tun otrávených ryb

Z řeky Bečvy odvezli dosud rybáři do kafilérie 20 tun otrávených ryb. S odklízením stále pokračují, informoval předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián.

“Informace o množství uhynulých ryb je stále živá, sanace díky dobrovolníkům stále pokračuje. K dnešním 11:00 však bylo do kafilerií odvezeno 200 metráků ryb,” citoval server Kociána. Škoda bude podle něj obrovská. “Co nás to stálo, je však nesrovnatelné s tím, co se stalo. Ta řeka je mrtvá.”

Případem se zabývá také policie, padlo i trestní oznámení. Podal jej na neznámého pachatele starosta Hranic Jiří Kudláček. “Viník musí být nalezen a potrestán. Je to nepředstavitelná ekologická katastrofa, nesrovnatelná s čímkoliv, co se kdy stalo tady v okolí. Pachatel otrávil řeku, ve které se lidé koupají, chodí k ní se psy, odebírají z ní užitkovou vodu, chytají v ní ryby, rekreují se tam,” uvedl podle serveru Kudláček.

Přečtěte si  Zastoupíme roli státu. Brno podpoří PCR testy ve školách

Podle něj se pachatel mohl dopustit trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí, případně i jiných trestných činů. “Může trvat až desetiletí, než se zarybnění Bečvy a její ekosystém obnoví na původní úroveň,” dodal starosta.

Zdroj: Ekolist, foto: NRDC

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*