OBRAZEM: Koniklece už zvěstují jaro na Kamenném vrchu, ochránci je obehnali páskou

Koniklece na Kamenném vrchu

Rozkvetlé koniklece velkokvěté patří mezi krásnou podívanou předjaří. Jedna z největších kolonií se nachází na Kamenném vrchu v Brně. Kvůli nezodpovědným návštěvníkům je musí chránit pásky. Informaci uvedl server Ekolist.

Kamenný vrch zažívá v předvečer jara nápor návštěvníků. Po roce tu totiž opět rozkvetly tisíce konikleců. Do rezervace ale zamířili i nezodpovědní návštěvníci, kteří chodí i mimo stezky. Ochránci přírody zde proto nainstalovali pásky se zákazem vstupu. Lokalitu by také znovu měli hlídat dobrovolníci.

Na koniklecích si udělali piknik

Informoval o tom Vilém Jurek z ekologického sdružení Rezekvítek, které se o rezervaci dlouhodobě stará. Loni nezodpovědní návštěvníci sešlapali asi 120 metrů čtverečních plochy s konikleci, neváhali ani rozložit si v nich deku. “Někteří lidé nechodí po cestách a zamíří si to rovnou na plochu s konikleci. Tomu chceme páskami zamezit. Letos se ale ještě nestalo, jako loni, že by si přímo na ploše s konikleci někdo udělal piknik,” uvedl Jurek.

Ochránci i loni instalovali pásky omezující vstup na kvetoucí plochy. Lokalitu tehdy také po dlouhé době hlídali dobrovolníci, zvýšený dohled nad ní měla i městská policie. “Předpokládám, že první dobrovolníci začnou lokalitu s konikleci hlídat i o nastávajícím víkendu,” uvedl Jurek.

Koniklec velkokvětý je teplomilná rostlina, které vyhovují slunné travnaté louky na vápencovém podloží. Koniklece patří mezi první velmi nápadně kvetoucí rostliny, proto se pro ně ujalo označení “posel jara”. Zároveň se jedná o silně ohrožený druh. Jeho poškozování či přesazování z přírody je nezákonné. Jednou z významných lokalit je právě Kamenný vrch na pomezí brněnských čtvrtí Nový Lískovec a Kohoutovice.

Zdroj: Ekolist, foto: Tomáš Urban, Peter Zamborský, Růžena Odehnalová, Brněnská Džungle

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*