Osobnosti vzpomínají na herečku Vlastu Chramostovou. Rodačka z Brna by prý měla mít pohřeb se státními poctami

Vlasta Chramostová

Osobnosti veřejného života vzpomínají na Vlastu Chramostovou jako na nezapomenutelnou herečku a odvážnou ženu, která se vzepřela normalizačnímu režimu. Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to právě ona, tvrdí předseda ústavního soudu Pavel Rychetský, který se stal stejně jako Vlasta Chramostová signatářem Charty 77. Oblíbená herečka, původem z Moravy, zemřela včera 6. října ve věku 92 let.

Rychetský vybídl k pohřbu se státními poctami

“Po Standovi (Milotovi, manželovi Chramostové, pozn. red.) zemřela dnes i Vlasta Chramostová. Opustila nás nejen skvělá herečka, ale i statečná žena, ke které mě vázalo dlouholeté přátelství datované ještě z dob disentu. Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová,” uvedl Rychetský v prohlášení.

Nezapomenutelná herečka, umělecký i etický vzor

Další z brněnských chartistů, brněnský dramatik Milan Uhde, označil Chramostovou za nezapomenutelnou. “Byl jsem její věrný divák, byla to vynikající herečka disponovaná zejména pro hrdinské role. Byla to i neobyčejně statečná žena, která vykonala obrovskou práci,” řekl Uhde.

Uměleckým i etickým vzorem nejen pro mladé adepty herectví byla herečka Vlasta Chramostová podle rektora brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Petra Oslzlého. Svým hereckým mistrovstvím, vytrvalostí v překonávání nepřízně normalizačního režimu, i mravními postoji je Chramostová podle Oslzlého vzorem pro všechny studenty a pedagogy školy.

Oszlý vzpomíná na Chramostou také jako na velkou přítelkyni brněnského Divadla na provázku, se kterým je spojen jako dramaturg. “Ona nejen, že naše představení sama navštěvovala, ale distribuovala vstupenky na naše přehlídky i mezi pražskými signatáři Charty 77,” vzpomínal Oszlý.

Podoba pohřbu zatím není známá

Termín, místo ani podoba posledního rozloučení s brněnskou rodačkou Chramostovou nejsou zatím známy, Národní divadlo v Praze, kde herečka působila, ale zvažuje, že se do něj zapojí. Divadlo také vyvěsí černou vlajku.

Zdroj: ČTK, foto: Divadelní noviny

Související články

Přečtěte si  Nadšenec vyšel po stopách Cyrila a Metoděje z Konstantinopole na Moravu. Chce oživit jejich odkaz i přispět na opravu kostela

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*