Ostrava: nejlepší ovzduší za posledních pět let

Smog
Ilustrační obrázek

Kvalita ovzduší v Ostravě byla loni nejlepší za posledních pět let. Výrazně tomu napomohlo počasí, které bylo teplotně mimořádné, protože se jednalo o druhý nejteplejší rok od roku 1961. Zároveň byly velmi dobré rozptylové podmínky. Informaci sdělila vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Blanka Krejčí.

Méně smogu a prachu

Loni byla v moravskoslezské metropoli pouze jediná smogová epizoda, a to v lednu, která trvala 94 hodin, zatímco o rok dříve to bylo celkem 332 hodin a v roce 2017 dokonce 760 hodin. Z měření odborníků vyplývá, že ve vzduchu bylo loni za rok celkově méně prachu. Průměrná roční koncentrace sledovaných částic PM10 ani na jedné z ostravských měřicích stanic nedosáhla imisního limitu 40 mikrogramů na metr krychlový.

Hodnota imisního limitu pro průměrnou čtyřiadvacetihodinovou koncentraci polétavého prachu v ovzduší je 50 mikrogramů na metr krychlový. Legislativa připouští na dané měřicí stanici maximálně 35 překročení této hodnoty za rok. V Ostravě se tak loni stalo na třech z devíti sledovaných stanic.

Ostrava bojuje za lepší ovzduší

Město má podle náměstkyně primátora Kateřiny Šebestové soubor opatření, která mají přispět ke zlepšení ovzduší. V Ostravě se častěji, než vyžaduje zákon, čistí komunikace, a to nejen ty, které patří městu. Zatímco zákon ukládá čistit cesty dvakrát ročně, v Ostravě je to až šestkrát měsíčně. Loni bylo díky tomu v Ostravě sebráno přes 4400 tun smetků. Město také využívá speciální čisticí vozy “prachožrouty”.

Pomoci má i ekologizace vozidel města, ekologických je z nich aktuálně 64. Do konce letošního roku by ani dopravní podnik neměl mít v denním provozu žádný autobus na naftový pohon. Město podporuje rovněž dotace na ekologičtější domovní kotle nebo takzvané zelené projekty, kdy doplňuje a obnovuje zeleň, třeba i v blízkosti rušných komunikací. Mimo to financuje Ostrava například měřicí stanice a speciální vůz pro monitoring stavu ovzduší nebo podporuje ozdravné pobyty dětí.

Podle Krejčí byla loni zlepšená kvalita ovzduší v celé ČR, ale výrazně se to projevilo zvláště v Ostravě. Lze podle ní tedy předpokládat, že opatření prováděná městem mohou mít na kvalitu ovzduší příznivý vliv. Zda to tak skutečně je, bude možné říci až při dlouhodobějším pozorování, doplnila.

Přečtěte si  Nobelista Nurse v Brně: Rád se vracím na Moravu, do země zakladatele genetiky

Zdroj: Ekolist

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*