Otrava Bečvy má obžalované. Není to Deza, ale Energoaqua

Předloňská havárie na Bečvě vedla k otravě ryb na čtyřiceti kilometrech toku.

Státní zástupce Jiří Sachr podal obžalobu v kauze předloňské rozsáhlé otravy řeky Bečvy na východě Moravy. Obžaloval jednu fyzickou a jednu právnickou osobu. Jde o společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a jejího ředitele Oldřicha Havelku, oznámil server Seznam zprávy. Mimo obžalobu naopak zůstala Deza patřící do holdingu Agrofert.

Havelka podle serveru Ekolist sdělil, že obžalobu ještě nedostal, má ji však k dispozici právní zástupce. Věc komentovat nechtěl, v minulosti opakovaně odmítl, že by Energoaqua byla původcem ekologické havárie. Případem by se měl zabývat vsetínský okresní soud.

Firma Energoaqua a Havelka jsou podle dostupných informací obžalovaní z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest. “Při otravě totiž uhynuly také čtyři kilogramy chráněné ryby ouklejky pruhované,” řekl serveru Sachr.

Areál firmy Deza patřící do holdingu Agrofert ovládaného Andrejem Babišem je podle státního zástupce mimo podezření.

Vědecké poznatky říkají něco jiného

Loni a také letos podali Energoaqua a Havelka návrh na zastavení trestního stíhání. Opírali se v něm o vědeckou expertizu, která podle nich vyvrací dosavadní znalecké zkoumání, na jehož základě byli obviněni. Podle expertizy nelze kvůli nedostatku odebraných vzorků ani jednoznačně stanovit, která látka způsobila otravu řeky a úhyn ryb. Státní zástupce avizoval, že o návrzích samostatně rozhodovat nebude a o dalším procesním postupu rozhodne souhrnně.

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. První ryby podle zástupců společnosti začaly hynout zhruba 3,5 kilometru od tohoto vyústění. Podle expertizy, na kterou se odkazují, to znamená, že je prakticky vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla společnost Energoaqua. Dlouhodobě to tvrdí také někteří rybáři.

Bývalého ministra životního prostředí Brabce rozhodnutí státního zástupce podat žalobu nepřekvapilo. “Indicie byly už předloni v říjnu. Počkejme si teď na soud,” uvedl dnes na svém twitteru. Brabec jako ministr čelil kritice tehdejší opozičních politiků, že vyšetřování otravy Bečvy bylo pomalé a provázela ho pochybení.

Přečtěte si  Ombudsman Křeček odebral agendy Šimůnkové. Vrchol šikany, reagovala. Zvažuje žalobu

“Poškozování našich řek a chráněných druhů musí být potrestáno. Kauza Bečva postupuje k soudu,” reagovala na obžalobu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) na svém Twitteru. “Na MŽP zůstává připravit novelu vodního zákona, který bude efektivně řešit případné havárie v budoucnu,” dodala ministryně.

Ekologická havárie, kterou 20. září 2020 způsobily podle České inspekce životního prostředí kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na čtyřiceti kilometrech toku.

Zdroj: Ekolist, foto: HZS ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*