Otrava Bečvy není dodnes vyřešená. Postup policie by měl prošetřit GIBS, vyzývají poslanci

Kyanid otrávil 40kilometrový úsek řeky. Vyhubil prakticky všechny ryby.

K otravě řeky Bečvy kyanidem došlo v září minulého roku, vyšetřování dodnes neodhalilo viníka této ekologické katastrofy. Podle části poslanců by měla postup policie prošetřit Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Objevila se informace, že u chemičky Deza došlo k odebrání vzorků až čtyři dny po havárii. Informaci uvedl server Ekolist.

Otrava Bečvy vedla k úhynu 40 tun ryb v řece, psali jsme v tomto článku.

Inspekce selhala

Podle poslance Petra Gazdíka jde o fatální selhání České inspekce životního prostředí (ČIZP). Informace o zpožděném odebrání vzorků u chemičky patřící do holdingu Agrofert zazněly od investigativních novinářů v pořadu Reportéři ČT, podobné zprávy přinesla také investigace Deníku Referendum.

Pokud jsou informace pravdivé, měl by okamžitě rezignovat ředitel ČIZP Erik Geuss. Ten se proti těmto informacím ohradil. Inspekce podle něj po havárii postupovala profesionální, uvedl Geuss v reakci na výzvu k rezignaci.

Podle odborníků oslovených Reportéry ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše, bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v pořadu chemik Ivan Holoubek.

Po čtyřech měsících není stále jasno

Kritikům také vadí postup policie v mimořádně závažném případu, který není ani po čtyřech měsících vyšetřen. Část poslanců se obrátila na GIBS, aby postup policistů prověřila. Podle Gazdíka by policie měla přestat mlžit a zveřejnit jasné a pravdivé informace.

Podle odborníků oslovených Reportéry ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v pořadu chemik Ivan Holoubek.

Kyanidy do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku mezi Valašským Meziříčím a Přerovem. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Krajské ředitelství Policie Zlínského kraje v prosinci oznámilo, že si znalec vyžádal více času na vypracování klíčového posudku, který měl být původně připraven do 20. prosince.

Přečtěte si  Zapojte se do obnovy lesů! Chystá se další celostátní akce

Zdroj: Ekolist, foto:

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*