Po Moravě se kalamitně šíří jmelí, napadá i nově vysázené stromy. Vědci zkoumají šetrnou metodu jejich likvidace

Jmelí
Ilustrační obrázek

Jmelí se kalamitně rozšířilo zejména ve východní části Moravy. Napadá tam a hubí i nově vysázené stromy. Situace se kvůli změně klimatu bude nadále zhoršovat, tvrdí arborista Jaroslav Kolařík z firmy Safe Trees. Jmelí zůstává pro mnoho lidí jedním ze symbolů Vánoc.

“Stromy, které jmelí napadne, přestávají prosperovat. Rostlina osídlí jejich větve, ze kterých začne čerpat vodu a rozpuštěné minerální živiny, které ale k životu potřebuje samotný strom. Svého živitele tak jmelí pomalu přivádí k zániku,” uvedl Kolařík. Příčina intenzivního rozšíření parazitního organismu nebyla dosud zcela objasněna. “Existuje více teorií, ale žádná není obecně přijímaná. Hovoří se například o tom, že za to mohou pozměněné migrační trasy ptáků,” dodal.

Množství jmelí za poslední dobu strmě vzrostlo

Jmelí napadá nejčastěji lípu srdčitou, topoly, javory a ovocné stromy, především jabloně. Podle databáze Stromy pod kontrolou představuje jmelí čtvrtinu všech doprovodných organismů na stromech. Nárůst parazita je podle Kolaříka v posledních 20 letech strmý. ČR má podle něj pro letošní rok vyčleněných 170 milionů korun na řešení invazních druhů, v budoucnu bude potřeba více peněz.

Moravští vědci zkoumají účinnou a zároveň šetrnou metodu

Odborníci z Mendelovy univerzity na začátku prosince uvedli, že našli způsob, jak pomocí postřiku jmelí likvidovat. Postřik, který vyvinul tým kolem arboristy Jiřího Rozsypálka, má účinnost přes 90 procent a stromu neškodí. “Náš nápad je postaven na faktu, že jmelí je stálezelený keř, zatímco hostitelské dřeviny, na nichž parazituje, jsou z pravidla opadavé listnaté stromy. Tedy po určitou část roku, kdy je hostitel v bezlistém stavu, jsou pro rostlinku jmelí daleko obtížněji dostupné látky, které z hostitele čerpá,” uvedl Rozsypálek.

Minulou zimu arboristé vyzkoušeli postřik ve Zlíně a Přerově na 40 stromech. Pilotní testy ukázaly ve Zlíně účinnost 95 procent a v Přerově 91 procent. “V tomto roce se zaměřujeme na zjištění, v jaké míře bude docházet ke zpětnému vyrašení jmelí na ošetřených dřevinách,” uvedl Rozsypálek. Podle prvních odhadů jmelí znovu vyraší na 20 až 30 procentech stromů. “To je daleko lepší než při odstranění řezem, kde zpravidla proraší následující rok 100 procent odstraněných keříků,” uzavřel Rozsypálek.

Přečtěte si  Moravská vlajka zavlaje v téměř 1600 obcích, oslaví Cyrila a Metoděje i první zmínku o Moravanech

Zdroj: Ekolist.cz, foto: Pixabay

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*