Popelnice na bioodpad se Brně osvědčily, jinde musely skončit

Zkušenosti se svozem bioodpadu jsou po necelém prvním roce pozitivní. Od začátku dubna do konce roku se jednalo o více než 900 tun odpadu, který místo do spalovny zamířil do kompostárny. Podle náměstka primátorky Petra Hladíka lidé třídí až překvapivě dobře. Informaci uvedl server Ekolist.

Město loni na jaře rozmístilo na tisíc hnědých popelnic určených pro bioodpad. “Dělali jsme to podle požadavků městských částí. Některé to chtěly všude, některé byly opatrnější. Ale různé obavy se nenaplnily, proto bychom během letoška chtěli doplnit nádoby na bioodpad do všech míst, kterých je zhruba 1300,” uvedl podle serveru Hladík.

Největším problémem při sběru bioodpadu bývá, že lidé rostlinné zbytky z kuchyně hodí do nádoby společně s papírovým či plastovým sáčkem. Podle Hladíka je procento špatně vyhozeného odpadu poměrně malé, na rozdíl od měst, kde muselo dojít ke konci sběru bioodpadu. Na Moravě se jednalo například o Moravskou Třebovou.

O popelnicích na bioodpad v Brně jsme naposledy psali v tomto článku.

Městský kompost je dostupný pro všechny

Tříděný bioodpad míří do brněnské centrální kompostárny. Kompost si odtud může kdokoliv odvézt. Jedním z největších uživatelů je Veřejná zeleň města Brna, která jej používá při nových výsadbách a rekultivacích.

Vedení města také diskutuje o tom, zda a jak svážet bioodpad od rodinných domů. Podle Hladíka musí být řešení takové, aby dopady na životní prostředí nepřevýšily benefity, tedy aby popelářská auta nejezdila zbytečně mnoho kilometrů. “Zatím však dobře funguje mobilní svoz v zahrádkářských koloniích, stejně také mohou lidé svážet zahradní odpad do sběrných dvorů,” dodal náměstek primátorky.

Zdroj: Ekolist, foto: SAKO Brno

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*