Posudek k otrávené Bečvě je hotový, policie čeká na doručení

Za bezodkladné vyšetření otravy Bečvy několikrát protestovali lidé ve Valašském Meziříčí i na dalších místech.

Soudní znalec Jiří Klicpera dokončil znalecký posudek ohledně otravy řeky Bečvy z loňského září. Policie nyní očekává doručení materiálů. Předpokládá se, že k předání dojde do konce tohoto týdne. Informovala o tom krajská policejní mluvčí Lenka Javorková, dokončení posudku potvrdil i Klicpera. Informaci uvedl server Ekolist.

O kauze otrávené Bečvy jsme naposledy psali v tomto článku.

Po dvou prodlouženích konečně hotovo

Posudek je pro policejní prověřování ekologické katastrofy klíčový. V minulosti Klicpera dvakrát požádal o prodloužení lhůty pro jeho vyhotovení, poprvé skončila loni v prosinci, podruhé letos v únoru. “Znalec dokončil práce na znaleckém posudku. Nyní čekáme, až nám bude doručený, mělo by to být do konce týdne. Po doručení budeme s posudkem dále pracovat a vyhodnocovat jej,” uvedla podle serveru Javorková.

Znalec Klicpera dnes sdělil, že posudek už policii odeslal elektronicky a materiály jí doručí i v papírové podobě. Obsah posudku odmítl Klicpera komentovat, upozornil na to, že je vázán mlčenlivostí. “To platí pořád, ať je doručeno, nebo není doručeno,” citoval server soudního znalce.

Už dříve policie uvedla, že otravu Bečvy prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Pachateli za něj hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti.

Klicpera už mluvil

Na začátku února Klicpera v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu Bečvy nezpůsobila chemička Deza. O několik dní dříve v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. Policie po jeho televizním vystoupení uvedla, že znalce nezbavila mlčenlivosti. Policie jeho vystoupení v médiích vyhodnocuje a nechce jej dále komentovat. Petici za objasnění postupu úřadů při vyšetřování otravy řeky podepsalo přes 20.000 lidí.

Ekologická katastrofa, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun otrávených ryb.

Přečtěte si  Horkovod z Dukovan získal parametry, připravuje se výkup pozemků

Zdroj: Ekolist, foto: David Janák

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*