Video: Půl století CHKO Žďárské vrchy. Domov vzácných druhů i ráj pro turisty

Devět skal, jeden z nejoblíbenějších turistických cílů moravské části CHKO Žďárské vrchy.

Chráněná krajinná oblast byla na území Žďárských vrchů na pomezí Čech a Moravy vyhlášena před padesáti lety. Oblast se stala domovem řady vzácných druhů rostlin a živočichů i rájem pro turisty. Významnému výročí věnoval pozornost server Ekolist.

Žďárské vrchy se považují za jedno z posledních málo nedotčených míst v českomoravském prostoru. Staly se domovem řady vzácných druhů rostlin a živočichů. Romantickým duším nabízí toto území o celkové rozloze 709 kilometrů čtverečních hluboké lesy, pastviny, rybníky a malebné chaloupky, ale i kvalitní trasy pro cyklisty a běžkaře a stěny pro horolezce. CHKO Žďárské vrchy byla vyhlášena výnosem ministerstva kultury 25. května 1970.

Vzácné druhy, skalní města i evropské rozvodí

CHKO zasahuje území západní Moravy a východních Čech. Pokrývá nejvyšší, severovýchodní část Českomoravské vrchoviny, tedy Žďárské vrchy a přilehlé vrchoviny. Samotné Žďárské vrchy, jádro CHKO, leží z větší části na Moravě. Chráněná oblast se rozkládá v nadmořských výškách od 490 do 836 metrů nad mořem, přičemž nejvyšší je vrchol Devíti skal. Tento rulový skalní útvar svou výškou jen nepatrně zaostává za nejvyšší horou Českomoravské vrchoviny Javořicí a v roce 1976 byl vyhlášen přírodní památkou.

Asi polovinu rozlohy CHKO zaujímají lesy, které byly původně jedlobukové, ale v minulosti byly většinou nahrazeny smrky. Lesy teď trpí kůrovcovou kalamitou. V oblasti se vyskytuje několik chráněných druhů živočichů, jako například mlok skvrnitý, čáp černý, datel černý, sýc rousný, kulíšek nejmenší, krkavec velký nebo hraboš mokřadní.

K nejcennějším zdejším místům patří rulová skalní města či rašeliniště a další mokřadní společenstva. Na území CHKO, kterým prochází evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem, pramení pět řek – Sázava, Chrudimka, Doubrava, Svratka a Oslava. Na zdejší síti vodních toků byla od středověku vytvářena rozsáhlá rybniční soustava.

V minulosti měly Žďárské vrchy také významné postavení v těžbě nerostného bohatství, které bylo surovinovou základnou pro výrobu železa a skla. Těžil se zde kámen, písek, rašelina a hlína.

CHKO nabízí 36 přírodních památek, devět přírodních rezervací a čtyři národní přírodní rezervace (NPR). K těm patří rašeliniště Dářko a Radostínské rašeliniště, lesní komplex Ransko a pralesní oblast Žákova hora s původním lesním porostem. Dále jsou v působnosti Správy CHKO Žďárské vrchy NPR Mohelenská hadcová step, Velký Špičák a Rybník Zhejral a národní přírodní památky Hojkovské rašeliniště a Švařec.

Přečtěte si  Holický les na kraji Olomouce by se mohl dočkat dalších atraktivních prvků. V plánu je hřiště i obnova třešňové aleje

Ráj sportu a turismu

K nejčastěji provozovaným rekreačním sportovním aktivitám na území CHKO patří cykloturistika a lyžování. Tradici zde má hlavně běžecké lyžování. Nové Město na Moravě je od roku 1999 nedílnou součástí kalendáře prestižního seriálu Světového poháru, premiéru měly závody SP v tomto středisku již v roce 1985.

Na své si díky rulovým skalním útvarům přijdou i milovníci horolezectví. K nejvíce využívaným terénům patří Drátník a Čtyři palice, bez omezení je možno lézt podle Správy CHKO na Vávrově skalce, Rozštípené skále a na některých útvarech Devíti skal, Malínské skály a Milovských Perníčků. Skály se nacházejí severně od Nového Města na Moravě.

Nejslavnější památkou na území CHKO je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Toto vrcholné dílo stavitele Jana Blažeje Santiniho z 18. století, bylo v roce 1994 zapsáno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Podívejte se na video o Žďárských vrších k padesáti letům CHKO

Zdroj: Ekolist, foto: Wikimedia Commons, video: AOPK ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*