Rozkvetlé mandloně na jihu Moravy lákají k procházce

Rozkvetlé mandloně na jihu Moravy

Mandloňová stezka v Hustopečích na jihu Moravy láká k procházce. Nádherné květy mandloní vydrží jen několik dní. Letos k nim kvůli omezením míří mnohem méně lidí. Informaci uvedl server Ekolist.

Mandloně letos vykvetly na přelomu března a dubna. “Termín vykvetení je každý rok jiný v rozmezí zhruba od poloviny března do poloviny dubna. Záleží zkrátka na počasí,” informovala Jana Hrádková z hustopečské radnice. Kvůli přísným opatřením je zavřená bohužel rozhledna, nicméně sady jsou otevřené a umožňují procházky.

Mandlobraní se přesunulo na srpen

Tradiční Slavnosti mandloní a vína pod názvem Mandlobraní s vínem město již začátkem roku přesunulo na srpen, kdy mandloně obsypou dozrávající plody. “Pevně věříme, že tento termín klapne,” dodala Hrádková. Slavností se každoročně účastnily tisíce lidí, již loni jejich pořádání koronavirus překazil.

Chybí také Kateřině Kopové, majitelce Hustopečské mandlárny, která má v sadech dva hektary a na konci března tam asi na půl hektaru vysázela mandloňové arboretum s 13 odrůdami. “Pro firmu je to velká škoda a pokles tržeb. Je to i společenská událost. Loni mandloně rozkvetly brzo a jarní mrazíky je zničily, takže jsme nesklidili skoro ani mandli. Bojím se i teď, jak se ochladilo, ale snad to zvládnou,” říká majitelka mandlárny. Dodala, že o stromky se starají jako o jakékoliv jiné. V nově vysázeném arboretu má i španělské, italské či chorvatské odrůdy a čeká, jak se ujmou. Všechny by měly dozrávat v září či říjnu.

Zdroj: Ekolist, foto: Hustopečská Mandlárna

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*