Trhy v Olomouci nahradí zimní jarmark, nabídne řemesla, ubyde stánků

Ve skromnějším formátu, ale přece. Centrum Olomouce o adventní atmosféru zcela nepřijde.

Adventní atmosféra se z centra Olomouce neztratí. Zakázané vánoční trhy nahradí prodej řemeslných výrobků formou zimního jarmarku. Vedení města našlo schůdné řešení se zástupci hygieny.

„Hledali jsme takovou cestu, která zajistí sváteční adventní atmosféru, připomene lidem tradiční řemesla a současně opravdu dodrží všechna hygienická opatření i nařízení. Věřím, že se nám společně podařilo takové řešení najít,“ uvedl po dopoledním jednání primátor Mirek Žbánek. Zdůraznil, že olomoucká radnice nechtěla jít cestou pouhého formálního přejmenování trhů a obcházení nařízení.

O řešení situace začalo město jednat s pořadatelem Vánočních trhů Olomouc hned po zveřejnění vládního nařízení, kterým byly k 18. hodině pátku 26. listopadu zakázány vánoční trhy. Provozovatel, který trhy pořádá na základě koncese, z tohoto důvodu v pátek letošní ročník ukončil. Následující hledání schůdného a přitom bezpečného řešení přineslo výsledek.

Méně stánků a řemeslná výroba

“Ve městě bude v pátek 3. prosince spuštěn zimní jarmark. Ten vzhledem ke zkušenostem s pořádáním farmářských trhů během jarní a letní sezóny uspořádá Výstaviště Flora Olomouc,” informoval tiskový mluvčí města Michal Folta. Sortiment bude složen z produktů lidových řemesel, rukodělných výrobků, jako vánoční ozdoby, svíčky a věnce, chybět nebudou trvanlivé potraviny typu uzenin či koření. Potraviny k okamžité spotřebě naproti tomu nabízeny nebudou.

Současně bude na Horním náměstí zajištěn program v podobě představení tradičních řemesel, jako je umělecké kovářství či práce řezbářů, uvažuje se také o prezentaci dokumentů o lidových řemeslnících. Prodávat se budou i vánoční stromky a živí kapři.  

Pro jednotlivé prodejce Flora využije stávající obchodní místa, otevřen bude ale výrazně menší počet stánků, takže se rozšíří i rozestupy mezi lidmi. “Jednání o konkrétní podobě zimního jarmarku ještě dnes pokračují, přesný počet prodejců a sortiment budou teprve upřesněny,” doplnil Folta. Trhy potrvají do 23. prosince. V centru města zůstane zachována sváteční výzdoba i osvětlení.

Zdroj a foto: město Olomouc

Související články

Přečtěte si  Další krok ve slučování kulturních organizací v Olomouci: Rada města schválila název a zřizovací listinu Moravského divadla a Moravské filharmonie

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*