U Břeclavi vznikne lužní park, postarají se o něj dobrovolníci

Cílový stav v lokalitě Krče

Mezi centrem Břeclavi a Poštornou vznikne nový lužní park Krče. Za projektem stojí ekologické Hnutí Brontosaurus. Vedení Břeclavi nedávno schválilo zápůjčku městského pozemku u ramene řeky Dyje. Dobrovolníci chtějí zbavit území invazních druhů a obnovit jeho původní funkci. Informaci uvedl server Ekolist.

“Brontosauři nás požádali, zda bychom jim půjčili pozemky pro lužní park, na kterém chtějí realizovat opatření blízká přírodě, výřez náletových dřevin a naučnou stezku. Rada města tento záměr přijala velmi pozitivně, výpůjčku schválila. Na realizaci se těšíme, obnova pozapomenutých míst patří k našim prioritám,” uvedl břeclavský místostarosta Jakub Matuška.

“Celé území je rozděleno do malých proužků, které mají většinou různé majitele. S necelou desítkou majitelů nyní jednáme o odkupu, včetně zápůjček máme domluveno nebo rozjednáno asi 1,25 hektaru,” doplnil Martin Václavík, předseda Ardea Břeclav, břeclavského základního článku Hnutí Brontosaurus. Vyjednávání o odkupu podle něj komplikuje situace u části pozemků, kde je těžké majitele dohledat, protože se například odstěhovali.

Nynější stav lokality Krče

Zanedbaný pozůstatek lužního lesa

Území, na kterém by park měl vzniknout, je součástí Přírodního parku Niva Dyje. Jde o pozůstatek lužního lesa, na kterém už několik let nikdo nehospodaří, zarůstá invazními druhy rostlin a ztrácí tak původní druhovou pestrost. Hnutí Brontosaurus by území chtělo zbavit invazních druhů a obnovit jeho luční porosty, vytvořit systém tůní a mokřadů pro zadržení vody. Vzniknout by měla i naučná stezka a haťový chodník.

Výpůjčka městských pozemků je na 10 let, práce na odstraňování invazních druhů by mohly začít už letos v létě. Celkově má mít plánovaný Lužní park Krče rozlohu přibližně čtyři a půl hektaru.

Zdroj: Ekolist, foto: hnutí Brontosaurus

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*