V Kroměříži odhalili lavičku Stanislavu Kratochvílovi, vybudoval československou Mekku psychoterapie

Stanislav Kratochvíl, uznávaný průkopník psychoterapeutických metod, při odhalení lavičky na jeho počest.

Kroměříž má po dnešním týdnu vedle lavičky Václava Havla a železné židle k poctě Karlu Krylovi i lavičku profesora Stanislava Kratochvíla. K odhalení došlo u příležitosti devadesátin tohoto významného psychologa. Zasloužil se o rozvoj zdejší psychiatrické nemocnice, která se stala oázou svobodného bádání uprostřed komunistického Československa.

Na jubilejní shromáždění se sjeli přední psychologové a psychiatři z celé republiky. Nechyběli zástupci z Masarykovy univerzity, Národního centra pro duševní zdraví či Psychosociálního centra Přerov. „Kamkoli přijedeme, ptají se nás, jak se daří Standovi,“ zaznělo v jednom z úvodních projevů místních lékařů.

Stanislav Kratochvíl, moravský průkopník československé klinické psychologie, psychoterapie neuróz, hypnoterapie a matrimoniologie, se narodil v Brně, dětství prožil v různých moravských městech včetně Uherského Hradiště a Zlína. Studoval na klasickém gymnáziu na Slovanském náměstí v Brně-Králově Poli a psychologii na brněnské univerzitě.

Od roku 1957 působil nejprve jako ošetřovatel a posléze jako psycholog v tehdy Státní psychiatrické léčebně v Kroměříži, kde byl vedoucím psychologem až do roku 2017. Stejnou funkci předtím zastával další významný moravský psycholog Boleslav Bárta. Zároveň přednášel na Masarykově univerzitě, odkud musel z politických důvodů v roce 1978 odejít, místo pak našel na Univerzitě Palackého v Olomouci. Své znalosti rozvinul i jako hostující výzkumný pracovník na Standfordově univerzitě v USA v době politického uvolnění na konci 60. let. V roce 1991 byl jmenován profesorem klinické psychologie.

Mekka psychoterapie funguje dodnes

Během svého života vydal více než desítku odborných i populárně naučných publikací z oboru psychologie, psychoterapie, sexuologie a manželského poradenství. V československém prostředí rozšířil významné terapeutické metody, jako psychogymnastika, psychodrama, klinická hypnóza nebo sexterapie. Kroměřížská psychiatrie se díky němu stala jakousi „Mekkou psychologů a psychoterapeutů“ z celého tehdejšího Československa. Pravidelně od počátku 70. let pořádal v Kroměříži odborné kurzy pro psychology a lékaře, psychoterapeutickou konferenci v Luhačovicích.

Kratochvílem před půl stoletím založené oddělení pro léčbu neurotických poruch 18b v kroměřížské psychiatrické nemocnici funguje dodnes, stejně jako kurzy klasické hypnózy pro psychology a lékaře. Na jeho tradici v nemocnici navazuje i nově zřízená sexuálně-psychologická ambulance. Zejména v době totality bylo Kratochvílovo oddělení v Kroměříži jakýmsi ostrůvkem svobody v komunistickém Československu, kam rádi jezdili odborníci, studenti i laičtí zájemci o psychologii z celé republiky.

Přečtěte si  Revoluce v kardiologii: Vědci v Brně učí umělou inteligenci odhalit srdeční selhání

Morava nejsou Čechy     

Oblibu mezi studenty i kolegy odborníky si vysloužil nejen svým systematickým odborným přehledem, ale i neutuchající životní energií, entuziasmem a ke všem velmi vstřícným a srdečným nastavením. Se všemi kolegyněmi a kolegy si také zásadně tykal. Mezi studenty proslul nejen důrazem na dostatečné rétorické schopnosti, ale jako pravý moravský patriot důrazně opravoval všechny, kteří používali označení Čechy i pro ryze moravské oblasti. „Čechy jsou Plzeň, Praha, Budějovice, ale nikoli Brno, Olomouc nebo Kroměříž,“ zdůrazňuje vždy Stanislav Kratochvíl.

V roce 2020 získal Cenu města Kroměříže. Nově odhalená lavička nese jeho životní motto „Častá krůpěj kámen proráží“. Na počest nestora československé psychoterapie byl zasazen i nový strom v parku kroměřížské psychiatrické nemocnice.

Autor a foto: David Unger

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*