V Moravském krasu se po dvou letech objevily ledouchy

Na takové krásné ledouchy můžete narazit v jeskyních Moravského krasu.

Po dvou teplých zimách konečně přišel pořádný mráz. Poznat to je i v jeskyních Moravského krasu, kde se objevily ledové krápníky, takzvané ledouchy. S informací přišel server Ekolist.

Letos jsou ideální podmínky

Ledouchy jsou k vidění ve vstupním portálu Sloupsko-šošůvské jeskyně či jeskyně Kůlka, také například v Lidomorně u Holštejna, v Pekárně či v malých jeskyních u Rudice. U cesty na Skalní mlýn je podle vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonína Tůmy k vidění i ledopád. “Poslední dvě zimy byly teplé, ledouchy se v jeskyních neutvořily. Letošní zimu to ale bylo jiné,” uvedl podle serveru Tůma.

K vytvoření ledouchu je zapotřebí, aby skalní masiv nejdříve nasákl vodou, která ze skály skapává. Následně musí přijít silný mráz. Ledouchy jsou i přes metr velké či v podobě obrácené koruny, kdy ledové krápníky vytvoří několik “ostnů” vedle sebe.

Vzhledem k posledním teplejším dnům ale není jasné, do kdy ledové krápníky v jeskyních vydrží, řada z nich už skončila rozlámaných na zemi. Skalní masiv je ale díky tání opět nasáklý vodou a mělo by ještě mrznout. Je tedy možné, že ledouchy se v jeskyních utvoří znovu.

Zdroj: Ekolist, foto: Martina Olgová

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*