Ve Znojmě obnoví les zničený suchem a kůrovcem. Akci pro veřejnost původně zrušili

Ilustrační foto

Městské lesy Znojmo chystají na říjen akci s názvem Zalesníme spolu Mramotice. Původně se musela kvůli koronavirovým opatřením zrušit. Smrkový les, který zničilo sucho a kůrovec, nahradí novou výsadbou odolnějších listnatých stromů, sdělila mluvčí města Zuzana Pastrňáková. Informaci uvedl server Ekolist.

Město obnovuje za pomoci veřejnosti zničené lesy

Městské lesy již loni vysázely 340 000 stromů a letos pokračují. Nyní bude při brigádě k dispozici 11 500 sazenic, z toho 8200 dubů letních. Smrk, který byl pro Znojmo a okolí nevhodný, nahrazují v drtivé většině listnáče, nejvíce duby, které jsou zvyklé na sušší a teplejší klima.

Kromě plochy, na níž se bude soustředit výsadba dubu, se chystá zalesnění i menšího prostoru, pro který je přichystáno 1620 sazenic lípy malolisté. “Všechny dřeviny jsme vybírali s ohledem na polohu a klimatické podmínky dané lokality,” uvedl ředitel Městských lesů Zdeněk Trojan.

Zalesňování začne v 9:00 u koupaliště v Mramoticích, kde bude informační stánek organizátorů. Dobrovolníci dostanou i nářadí a rukavice. “Jedná se o první velkou akci tohoto typu, kterou pořádáme. Nevíme, jak velký zájem máme očekávat. Proto dobrovolníky prosíme, aby si vzali v případě možnosti vlastní pracovní rukavice i motyky,” uvedl znojemský místostarosta Jakub Malačka.

Městské lesy spravují porosty na 2500 hektarech, velkou část tvořily smrkové monokultury. Znojemsko přitom patří k nejsušším oblastem Moravy a je tedy pro smrky nevhodné. Zdejší lesy patří k nejpostiženějším v republice. To, co měl podnik vytěžit za deset let, musel kvůli suchu a kůrovci vytěžit za čtyři roky.

Zdroj: Ekolist, foto: Pinterest

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*