Video: Takovou sýkoru jako v Přerově ještě ornitologové neviděli

Sýkora modřinka melanismus Přerov
Místní ornitologové vzácně zbarvenou sýkoru modřinku hned vyfotili a natočili.

Na raritně zbarvenou sýkoru narazil jeden z ochránců přírody v Přerově v oblasti místní Laguny. Neobvyklá barva zaskočila i ornitology, protože takto zbarvenou sýkoru modřinku ještě nikdy neviděli. Pták, který byl na krmítku, má podle nich vzácnou pigmentovou vadu – melanismus, při níž na rozdíl od albinismu převládají tmavé barvy. Na přerovském krmítku se sýkora zdržela pouze jeden den, podle ornitologů je na tahu. Informoval o tom místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Sýkora má vadu vzácnější než albinismus

“Modřinka má vzácnou pigmentovou vadu – melanismus. V jejím zbarvení chybí bílá a žlutá barva a naopak převládá černá a šedá. Melanismus je zjednodušeně řečeno opak albinismu. U albínů převažuje bílé zbarvení, u melanistů naopak převažuje černé zbarvení. Melanismus je mnohem vzácnější než albinismus a objevuje se výjimečně u plazů, savců i ptáků,” uvedl Šafránek.

Ornitologům se podařilo vzácně zbarvenou sýkoru nejen vyfotit, ale také zachytit na video. Stihli to během jediného dne, kdy je na ni upozornil pozorovatel krmítka. Podle ornitologů nejde o místního ptáka, ale o sýkoru ze severu nebo z hor. “I přesto, že se u nás vyskytují sýkory modřinky celoročně, tak se v zimě toulají a hledají potravu,” uvedl místopředseda spolku.

Místní jsou na vzácné případy připravení

Šafránek řekl, že se na tomto místě již předloni podařilo objevit také sýkoru koňadru rovněž s pigmentovou vadou. Tentokrát u sýkory převládala místo černé barvy hnědá. “Krmítko je v oblasti u Laguny, kde se scházejí ochránci přírody a ptáky tam přikrmují. Jsou většinou v důchodu, mají čas tam s fotoaparáty pobývat a občas se jim podaří zachytit něco zajímavého,” doplnil Šafránek.

Ornitologové v souvislosti s objevem výjimečně zbarvené sýkorky vyzvali milovníky přírody, kteří na krmítku spatří podivně zbarveného nebo neznámého ptáka, aby jej zachytili na snímku a poslali ho na emailovou adresu: mosprerov@seznam.cz.

Video zachycující raritně zbarvenou sýkoru

Zdroj: Ekolist, foto a video: Jarmila Kačírková (Moravský ornitologický spolek)

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*