VIDEO: Vrchol Králického Sněžníku ničí bagr, ekologové protestují

Na Králickém Sněžníku má vyrůst nová rozhledna. Ekologové upozorňují na nevratné poškození zdejší přírody.

Ekologické organizace upozorňují na nevratné poškození přírody Králického Sněžníku. Na polské straně vrcholu těžká technika vykopává základy pro budoucí rozhlednu. Přitom tam měl původně operovat vrtulník. Organizace zvažují podání stížnosti. Informovaly o tom v tiskové zprávě.

Místo vrtulníku těžká technika

Na polské straně Králického Sněžníku, nedaleko hranice s Českou republikou, se pohybuje bagr a nakladač a provádějí se výkopové práce pro základy objektu. Podle ochránců přírody to nevratně poškodí evropsky mimořádnou přírodní partii, kvůli rozhledně také výrazně přibude turistů na vrcholu hory, což bude mít negativní dopady.

Kritickou zprávu společně zveřejnily Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická a Společnost přátel Jeseníků. Zvažují podání stížnosti k Evropské komisi.

Podle ekologických organizací zřejmě došlo k nedodržení pravidel pro umisťování staveb tohoto typu do chráněné oblasti přírody. Odpovědnost přičítají ministerstvu pro místní rozvoj, které nezajistilo dostatečnou ochranu území, a ministerstvu životního prostředí, jež netrvalo na mezistátním procesu posuzování záměru.

“Ze tří stanovených podmínek polská strana jednu neakceptovala a dvě zbývající jsou spíše kosmetického charakteru. K záměru výstavby rozhledny byla v roce 2013 v Polsku zpracována analýza možných vlivů na předměty ochrany Natura 2000, ta ovšem zcela nedůvěryhodně vyhodnotila a podcenila předpokládaný vývoj návštěvnosti a související dopady tak, aby závěr analýzy výstavbu umožnil,” uvedly ekologické organizace.

Správa CHKO Jeseníky, pod niž oblast Králického Sněžníku spadá, vydala v lednu 2014 stanovisko, ve kterém si vymínila, že přeprava stavebního materiálu bude zajišťována vrtulníkem bez nutnosti přistávání.

Stavbu umožnila změna projektu

Jak informoval server Ekolist, ministerstvo životního prostředí uvedlo, že v září 2013 ho polská strana informovala o ukončení procesu EIA v mezistátním kontextu. Důvodem byla změna záměru ze strany oznamovatele, kdy upravený záměr představoval již pouze výstavbu jednoduché rozhledny, ochranného zábradlí podél hranic pozemku, na kterém bude umístěna rozhledna, a ohrazení turistické stezky, a to bez vybudování další budovy, bez doprovodné infrastruktury, telekomunikačního kanálu a bez sociálního zařízení a servisního zázemí.

“Ministerstvo proto muselo akceptovat ukončení mezistátního procesu EIA, přesto však požadovalo, aby polská strana zohlednila v rámci realizace záměru tři podmínky stanovené Správou CHKO Jeseníky,” citoval server Dominiku Pospíšilovou z tiskového oddělení.

Přečtěte si  Další nápisy Čechy a Morava. Na silnicích se po roce objevily hraniční čáry

Ministerstvo bylo rovněž informováno, že se na rozhlednu vztahovalo polské zvláštní řízení kvůli posouzení vlivů na území Natura 2000. Na základě podnětů veřejnosti se obrátilo letos v červnu na polskou stranu s dotazem, zda došlo k nějaké změně záměru oproti poslední verzi. Podle informací polské strany se nic takového nestalo, záměr nevyžaduje proces EIA dle ani jedné z legislativ, proto je platné i polské stavební povolení včetně podmínek stanovených ČR. Kdyby se tak stalo, ministerstvo by požadovalo po polské straně provedení nového mezistátního procesu EIA. “V případě zjištění porušení platných evropských právních předpisů požádá ministerstvo o pomoc rovněž Evropskou komisi,” uvedla podle serveru Pospíšilová.

V oblasti Králického Sněžíku se v posledních letech výrazně zvýšil turistický ruch. V Dolní Moravě vybudovala společnost Sněžník velký skiareál, jehož součástí je i Stezka v oblacích s roční návštěvností kolem 180 000 lidí, podobný areál roste také v blízkých Hynčicích pod Sušinou na Šumpersku.

Původní vyhlídková věž na Králickém Sněžníku byla zbourána v roce 1973. Nyní se staví nová, více než 30 metrů vysoká. Konstrukce má být tvořena ve spodní části betonem s kamenným obložením, vršek věže bude z velké části prosklený. Ekologické organizace tvrdí, že přestože jde o evropsky mimořádné území, neuskutečnila se žádná veřejná diskuse k tématu a vše se odehrálo za zavřenými dveřmi a od stolu.

Podívejte se na video, které zachycuje hloubení základů pro novou rozhlednu.

Zdroj: Hnutí Duha, ČSO, Společnost přátel Jeseníků, foto, video: Společnost přátel Jeseníků

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*