Vláda počítá s přehradou Nové Heřminovy, navzdory protestu místních

Vizualizace budoucí přehrady Nové Heřminovy

Vláda v těchto dnech jedná o snížení povodňového rizika na horním toku řeky Opavy. Materiál z dílny ministerstva zemědělství uvádí, že posílení ochrany nelze dosáhnout bez stavby přehrady Nové Heřminovy, která má být v provozu do deseti let. Místní přitom dlouhodobě stavbu odmítají. Informaci uvedl server Ekolist.

O výstavbě přehrady se diskutuje desítky let a debata čeká i současnou vládu Petra Fialy. Vládní materiál připomíná, že letos uplyne 25 let od katastrofální povodně, kdy bylo nejvíce postiženo právě povodí horní Opavy. Po povodních byly zahájeny přípravy koncepce opatření ke snížení povodňových rizik.

Dále v něm stojí, že v případě výskytu stoleté vody se v nebezpečí v této oblasti nachází na šestnáct tisíc obyvatel a dva tisíce stavebních objektů, které doposud nejsou chráněny. V nepřijatelném riziku s přímým ohrožením zdraví a majetků je podle materiálu šest tisíc obyvatel a asi osm set objektů.

Soubor opatření na horní Opavě je rozdělen do osmi celků. Klíčovým prvkem komplexu opatření je kromě souboru malých vodních nádrží plánovaná přehrada, která má mít objem 14,3 milionů metrů krychlových.

Protest místních harmonogram nenaruší

Materiál rovněž uvádí, že kvůli nesouhlasu a odmítání stavby dochází k průtahům. Místní stavbu odmítli již v roce 2008 v referendu. Obec podala námitku systémové podjatosti proti všem úředníkům na Městském úřadě v Krnově i na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje. Ovšem vzhledem k tomu, že správní řízení je vedeno v režimu liniového zákona o urychlení výstavby infrastruktury, vláda neočekává se, že by v případě správní žaloby došlo k narušení časového harmonogramu.

Vládní materiál předpokládá, že na přelomu let 2022 a 2023 bude vydáno pravomocné rozhodnutí o umístění stavby, stavební povolení bude vydáno v roce 2025 a příprava stavebních prací začne ke konci roku 2026.

Samotné stavbě bude muset předcházet přeložka silnice I/45. Do roku 2026 by mělo být na opatření na horní Opavě vynaloženo 2,5 miliardy korun a celkový objem peněz vynaložených do roku 2031 je odhadován na osm a půl miliardy korun.

Zdroj: Ekolist, foto: Povodí Odry

Související články

Přečtěte si  OBRAZEM: Moravu před rokem zasáhlo ničivé tornádo, opravy probíhají dodnes

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*