Z otrávené Bečvy vylovili přes čtyřicet tun ryb. Chystá se vysazování

Otrava Bečvy kyanidem vedla k otravě řeky Valašským Meziříčím a Přerovem. Vyšetřování trvá přes čtyři měsíce.

Z řeky Bečvy, do které na konci září unikl kyanid, vylovili nakonec rybáři přes 40 tun otrávených ryb. Již tento týden se chystají vysadit první ostroretky. Informaci uvedl server Ekolist.

O katastrofálním úniku kyanidu do Bečvy jsme naposledy psali v tomto článku.

Vysazování je už připraveno

Likvidace uhynulých ryb přišla rybáře na zhruba půl milionu korun. Celkovou škodu však počítají až na desítky milionů korun.

V první várce vysadí v pátek a sobotu několik tisíc kusů ročních ostroretek z rybníku v Hranicích. “Odchovali jsme tam ročka, který se bude nyní vysazovat. Půjde o tisíce kusů, zarybňovací plán máme 10 000, věřím, že to bude více, uvidíme,” sdělil předseda místní organizace v Hranicích Pavel Helísek.

Podle rozborů kyanid zničil i mikroorganismy, kterými se ryby živí. “Byla však větší voda, něco mohlo natéct. Budeme to testovat, po malých částech budeme řeku pomalu zarybňovat a sledovat životaschopnost,” doplnil předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián.

Na zarybnění se skládají lidé

Podporu rybářům přislíbilo ministerstvo životního prostředí, dosud však žádnou finanční pomoc nedostali. Územní svaz rybářů proto minulý týden v pátek požádal o pomoc veřejnost; založil transparentní účet 35036038/5500, veškeré finanční prostředky na tomto účtu budou čerpány výhradně na pokrytí škod vzniklých na řece Bečvě. Dosud se na něm sešlo téměř 150 000 korun, přispívají na něj lidé z celé republiky.

Ekologická havárie postihla řeku Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Do řeky vypustil kyanid dosud neznámý pachatel, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku.

Zdroj: Ekolist, foto: Twitter Hasiči Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*