Ze starých svetrů a mikin materiál pro zelené střechy. Za technologií stojí firma z Moravského Krumlova

Speciální deska je vhodná i pro střechy s malou nosností.

Výrobce netkaných textilií Retex z Moravského Krumlova vyrobil ze starých mikin a svetrů speciální materiál pro takzvané zelené střechy. Zeleň je díky němu možné vysadit i na střechách s malou nosností, uvedl mluvčí společnosti Filip Poštulka. Informaci uvedl server Ekolist.

Speciální desky už používá Nová Zbrojovka

“Výhodou materiálu je, že ho lze použít na velké plochy. Architekti a projektanti můžou tuto textilii zvolit pro velké zelené střechy například administrativních budov či rozměrných hal. Materiál najde uplatnění i v případě menších ploch, tedy u rodinných domů, pergol a garáží, ale i u komunálních objektů, jako jsou zastávky tramvají a autobusů. Lze jej navíc využít i k ozeleňování městských a obecních ploch, například tramvajových pásů,” citoval server Poštulku.

Podobné desky se již používají třeba v Brna, například na zelené střeše Nové Zbrojovky. “Rostliny, které na zelené střeše rostou, musí v něčem kořenit a růst, této vrstvě se říká vegetační vrstva. Je buď tvořena substrátem anebo substrátovými panely, což je také produkt společnosti Retex. Výhodou substrátových panelů je, že jsou lehké, a lze je tedy použít i tam, kde by střecha staticky neunesla zatížení substrátem. Používají se v kombinaci se substrátem, aby do této vrstvy mohly rostliny zakořenit. Otázkou u nového materiálu je, jak se bude chovat v extrémních situacích, například v periodách velkého sucha či naopak dlouhotrvajících dešťů,” uvedla podle serveru ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně Jana Šimečková.

Technologie využívá oblečení z druhé ruky

Tyto desky společnost Retex z 80 procent vyrábí z recyklovaného textilu, především secondhandových mikin a svetrů. Podle Šimečkové je u nás takový postup výjimečný.

Firma Retex z Moravského Krumlova se kromě materiálů pro zelené střechy soustředí na dodávky netkaných textilií pro automobilový průmysl, stavebnictví či zdravotnictví. Loňský obrat dosáhl 600 milionů korun, přes dvě třetiny plynuly z automobilového průmyslu. Více než polovina tržeb byla z tuzemského trhu. Závislosti na autech se firma snaží postupně snižovat.

Zdroj: Ekolist, foto: Retex

Související články

Přečtěte si  V Mošnově vznikne centrum pro robotiku, nabídne řadu pracovních míst

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*