Zlín sváží vánoční stromky, zpracuje je do kompostu. Stromky díky tomu neskončí na skládce

Zlín svoz vánočních stromků
Ilustrační foto

Symbolicky na svátek Tří králů, 6. ledna, zahájily Technické služby Zlín svoz vánočních stromků. Díky tomu neskončí mezi směsným komunálním odpadem na skládce, ale budou zpracovány do kompostu. Svozová vozidla budou Zlínem projíždět vždy v pondělí či úterý. Stromky je možné odložit vedle černé nádoby na směsný komunální odpad nebo vedle barevných nádob, určených pro sběr plastů, papíru a skla. Informaci uvedlo město na svých stránkách.

Město investuje do kompostování

Svoz vánočních stromků není levná záležitost, odhadované náklady činí až 180 000 korun. Způsobeno je to jejich obrovským množstvím. Například v loňském roce jich Technické služby Zlín odvozily okolo 45 tun, letos to může být až 50 tun. Všechny beze zbytku skončí na kompostovací lince, která je v areálu skládky Suchý důl. Tam vznikající kompost si přitom za splnění daných podmínek mohou obyvatelé městě zdarma odebírat, k dispozici je i ve volném prodeji.

Stromky není třeba předem zpracovávat, musí zůstat mimo kontejner

Stromky budou sváženy hlavně 6. a 7. ledna a 13. a 14. ledna. Další termíny jsou stanoveny na 20., případně 21. ledna a 27. ledna s možností dodatečného svozu 28. ledna. Podle aktuální situace vyjedou pracovníci technických služeb i 3. a 4. února. Vyloučeny nejsou ani další termíny, podle zkušeností z minulých let to ale zřejmě už nebude potřeba.

Vzhledem k tomu, že sběr bude proveden odděleně od svozu komunálního či tříděného odpadu, není nutné stromky nijak lámat, řezat či svazovat. Zcela nepřípustná je pak snaha vkládat je do kontejneru. „Chceme zároveň všechny požádat, aby stromky skutečně odkládali jen ke stanovištím kontejnerů a v žádném případě je nenechávali volně ležet na ulici či veřejných prostranstvích,“ říká vedoucí provozu Technických služeb Zlín Jiří Balajka.

Ke kompostování vánočních stromků přistoupila i další moravská města

“Město Rožnov již několik let použité stromky sváží a štěpkuje na dřevní hmotu, kterou následně využívá. Jedinou podmínkou pro občany je, že stromky musí být úplně odstrojené. Tedy bez háčků a ozdob,” uvedl zástupce radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Valašsku Marek Havran. Město zajišťuje likvidaci stromků v zástavbě s panelovými domy.

Přečtěte si  Zvolení radní ČT jsou jen z Prahy, Morava má minimální zastoupení

V Uherském Hradišti na Slovácku mohou lidé odstrojený vánoční stromek odvézt do sběrného dvora nebo odložit u nejbližšího kontejnerového stání, odkud se budou odvážet vždy v pondělí, a to od včerejška do 10. února. Stromky budou poté štěpkovány.

Zdroj: město Zlín, Ekolist, foto: Hugo Charvát (Ekolist)

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*