Zpráva o Bečvě potvrdila naši kritiku úřadů, říkají rybáři

Rybáři lovící mrtvé ryby z Bečvy

Sněmovní komise včera zveřejnila závěrečnou zprávu k loňské otravě Bečvy. Podle členů rybářského svazu potvrzuje jejich dlouhodobou kritiku fungování úřadů v kauze. Také odběr vzorků nebyl dostatečný, viník mohl být odhalen mnohem dříve. Informaci uvedl server Ekolist.

“Havárie na Bečvě je vysoce zvednutý varovný prst pro všechny, kteří to mohli způsobit, nebo pro ty, kteří to měli vyšetřit,” uvedl podle serveru šéf hustopečských rybářů Stanislav Pernický, který byl loni na místě havárie mezi prvními. Právě chaotický postup při zjištění katastrofy byl terčem kritiky rybářů od samého začátku.

“Prvních čtrnáct dní jsem to viděl v přímém přenosu. Šlo to vidět v plné nahotě, to mi nemusí potvrzovat žádná komise,” vyjádřil se předseda Českého rybářského svazu na území Severní Moravy a Slezska Pavel Kocián. “Legislativně a hlavně lidsky musí být naprosto jasné, kdo bude řídit havárii a jak má postupovat. V té zprávě je to velice dobře vystiženo. Lidé konečně vidí, že třeba oblastní pobočka ČIŽP Brno odmítla přijet a komunikovala jen telefonicky, což je úplně paradoxní,” doplnil ho Stanislav Pernický.

Chaos, nebo záměr

Rybáři se shodují i na nedůsledném odebírání vzorků na místě, které sněmovní komise ve své zprávě rovněž zmiňuje. “Dokážete si představit, že přijede inspektor, který nemá dostatek odběrových lahví, odjede a neodebere žádné vzorky a říká, že to měl udělat vodoprávní úřad nebo Povodí Moravy nebo hasiči? Z toho je patrno, že tam je neskutečný chaos,” podotkl kriticky Pernický. Podle něj akutně scházejí vzorky z osudného dne 20. září. Za diletantismus považuje i to, že v tento den nebyly odebrány vzorky od žádného z vyústění kanálu, včetně firmy DEZA, která patří do svěřenského fondu založeného premiérem Andrejem Babišem.

Podle Kociána bylo zajištění vzorků naprosto zásadní a to nejen pro vyřešení kauzy. “Je to to nejpodstatnější. Vzorky byly důležité nejen pro zjištění pachatele, ale i k zjištění příčiny otravy. Začalo to v neděli 20. září a my jsme se dověděli výsledek až ve čtvrtek,” doplnil Kocián. Rybáři, kteří mají i po roce před očima tuny uhynulých ryb, doufají, že katastrofa bude pro budoucnost ponaučením.

Přečtěte si  Sucho na jihu Moravy má zmírnit voda z opuštěných dolů, analýza přinesla slibné výsledky

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na až po Přerov přesně před rokem. Podle policie, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, se kyanidy dostaly do řeky takzvaným rožnovským kanálem.

Rybáři však poukazují na to, že první ryby začaly v řece hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu. Z otravy Bečvy je obviněna společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a její jednatel Oldřich Havelka, který vinu popírá. Zpráva sněmovní komise také poukázala na nevěrohodnost znalcova posudku. Samotní rybáři za spolupráce s vědci provedli pokus s roztokem chloridu sodného na Bečvě, aby přispěli k objasnění loňské otravy řeky. Jejich závěry se rovněž neshodují se znaleckým posudkem.

Veřejná správa nezafungovala

Vedle chaotického postupu úřadů a nevěrohodného posudku kritika míří také směrem k nastavení veřejné správy. Havárii na Bečvě mělo řešit hned několik úřadů, přičemž nebylo jasné, kdo má hlavní zodpovědnost. Celou záležitost také zkomplikovalo to, že řeka Bečva v zasaženém úseku protéká územím dvou krajů (Olomoucký a Zlínský).

Kritická reakce přišla například od Moravského zemského hnutí, které prosazuje zřízení samosprávného celku na území celé Moravy. “Veřejná správa je nastavená tak, že nezvládá řešit ani přírodní katastrofy. Celou kauzu zkomplikovala nesmyslná krajská hranice, která rozdělila tok Bečvy do dvou pašalíků oddělených vzájemným nezájmem a neochotou kooperovat,” uvedlo hnutí v prohlášení. Řešením je podle něj návrat k přirozeným celkům, které by respektovaly přírodu včetně jednotlivých povodí. V případě povodí Moravy by to byla právě samosprávná moravská země.

Zdroj: Ekolist, foto: Český rybářský svaz, HZS OLK

Doporučujeme

                

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*