Brno dá na letošní Grand Prix 30 mil. Čeká se na stát

Grand Prix ČR Brno
Grand Prix ČR, která se jezdí v Brně, dlouhodobě trápí finanční problémy. Budoucnost závodu je nejistá.

Brněnští zastupitelé dnes schválili poskytnutí třicetimilionového příspěvku na pořádání letošního ročníku motocyklové Grand Prix ČR. Jedná se o poslední z pěti ročníků, na něž má smlouvu spolek města a kraje s promotérem seriálu mistrovství světa Dornou, uvedlo město v tiskové zprávě. Další budoucnost závodů v Brně na Masarykově okruhu je nejistá.

Několik měsíců po skončení loňských srpnových závodů nebylo jasné, zda se letošní ročník uskuteční kvůli zpoždění plateb za tzv. zalistovací poplatek promotérovi. Spolek nakonec veškeré závazky uhradil.

O problémech brněnské Grand Prix jsme už dříve psali v tomto článku.

Město potvrdilo zvýšení svého příspěvku

Loni činil poplatek 111 milionů korun, letos půjde zhruba o 120 milionů. Hejtman kraje Bohumil Šimek dříve uvedl, že stát by měl prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj poskytnout 55 milionů korun, kraj počítá s 30 miliony stejně jako město. “Opět musím zopakovat, že příspěvek státu by měl být vyšší,” zdůraznila směrem k novinářům primátorka Markéta Vaňková.

Hrozí zdvojnásobení poplatku, čeká se na stát

Na závody od roku 2021 zatím neexistuje žádná smlouva a hovoří se o tom, že Dorna zalistovací poplatek zdvojnásobí na zhruba 230 milionů korun. Podle Vaňkové by nebylo v silách města a kraje takové peníze zaplatit v případě, že by nezaplatil vyšší náklady stát.

Před několika dny se uskutečnila první schůzka, na které Vaňková a hejtman Šimek jednali se zástupci Dorny. “Podmínky by měly být jiné a poplatek by se měl navýšit. Ale snažíme se dojednat částku, která bude pro spolek přijatelná. Ale bez výrazné pomoci státu to (konání závodů) není příliš reálné,” řela Vaňková. O konkrétních sumách zatím nechtěla hovořit. Nejpozději v červnu by ale podle ní měla být jednání u konce.

Nabízí se možnost nasmlouvání reklamy

Novinkou proti předchozím ročníkům je možnost spolku nasmlouvat si reklamu, z níž by mohly plynout dodatečné příjmy. V předchozích ročnících měla toto právo pouze Dorna a spolek neměl z reklamních příjmů ani korunu.

Politici platby z veřejných rozpočtů dříve obhajovali studií. Z ní vyplývalo, že návštěvníci, kteří přijedou do Brna utrácet, státu přinesou více, než zaplatí stát a samosprávy. Je ale otázka, zda to bude platit i v případě dvojnásobně vyššího zalistovacího poplatku.

Přečtěte si  Odhalte včas příznaky Alzheimerovy choroby: Lékárna brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny nabízí zdarma speciální test

Velká cena České republiky silničních motocyklů, neboli Grand Prix ČR, je nejvýznamnější motoristický závod v tuzemsku. Koná se v Brně. Pravidelně se pořádá od roku 1950. Dříve se závodilo na okruzích v západní části města. Od roku 1987 se Velká cena Brna jezdí na automotodromu nesoucí název Masarykův okruh. V poslední době trápí soutěž, která je součástí mistrovství světa, finanční problémy a reálně hrozí její zrušení.

Zdroj: ČTK, foto: TIC Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*