Petr Fiala: Inspirací Moravě může být Bavorsko. To je v rámci Německa bohatá, úspěšná a inovativní země.

Petr Fiala

Na neděli 17. listopadu 2019 připadá třicáté výročí událostí, které vedly k pádu vlády jedné strany. Komunistický režim se zhroutil, nastala doba polistopadová. Takzvaná „Sametová revoluce“, jak jsou někdy převratné události konce roku 1989 nazývány, nastolila nové podmínky – euforické první svobodné volby i těžkou ekonomickou transformaci; velké naděje i velká zklamání. A jak je na tom Morava po těchto třech dekádách? Kam dospěla, je vyhovující její současné postavení a jaká je její budoucnost? Ptali jsme se moravských osobností i odpovědných politikůNa otázky odpovídal Petr Fiala.

“Na Moravě se žije stále lépe, celý region se neuvěřitelně posunul, stačí se podívat kolem. Domy jsou pěkně opravené, životní prostředí je čistší. To je jasné na první pohled. Pokud jde o konkrétní projekty, nemůžu nezmínit kampus Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích nebo technologický institut CEITEC, na jejichž vybudování jsem se podílel. Univerzitám a městům se podařilo přitáhnout inovativní firmy a dostat se ve střední Evropě na špičku,” hodnotí posledních 30 let vývoje Petr Fiala, emeritní rektor Masarykovy univerzity a poslanec Parlamentu ČR.

Do budoucna nás ale ještě čeká spousta práce. Musíme si poradit například s problémem sucha, zajistit rozvoj venkova, zvláště malých obcí, aby v nich lidé chtěli žít, a taky udělat něco pro řemeslníky a živnostníky. Tam všude cítím určitý dluh. Také je nutné zlepšit dopravní infrastrukturu a napojení na okolní země, protože dnešní stav dálnic a železnic na Moravě je nejen ostuda, ale hlavně zbytečně brzdí rozvoj našeho regionu,” dodává kriticky.

Hovoří také o současném územně-správním nastavení a možné změně. “Myslím, že úplně stačí, když poslanci zvolení v moravských regionech budou dobře dělat svoji práci. Na druhé straně jsem se nikdy netajil tím, že jsem nebyl spokojen se způsobem územně právního členění. Kraje podle mě měly respektovat historickou hranici Moravy. Považoval jsem to a považuji za chybu. Nicméně dnes je to realita a naší povinností je, aby se v těchto podmínkách regiony Moravy rozvíjely co nejlépe.”

“Jsem z Moravy, jsem na to hrdý a v tomto smyslu se považuji za moravského vlastence. Tak je to podle mě správné,” vyznává se ze svých pocitů.

Na závěr uvažuje o budoucí pozici Moravy v České republice a v Evropě, především o Jižní Moravě. Ta by se měla stát naším Bavorskem. “Bavorsko je v rámci Německa i Evropy bohatá, úspěšná, inovativní, moderní země a to je podle mě cesta, kterou by se měla ubírat i celá Morava.”

prof. Petr Fiala je politolog, vysokoškolský pedagog a emeritní rektor Masarykovy univerzity. Mezi květnem 2012 a červencem roku 2013 působil jako ministr školství. Od roku 2013 je poslancem Parlamentu ČR. Působil jako předseda moravského zemského výboru české sekce Panevropské unie (Paneuropa-Union Böhmen und Mähren).

Doporučujeme


8 Comments

 1. pan Fiala a jeho centralistické názory bránící krajské uspořádání . Co je na něm moravského a proč je ve Zprávách z Moravy ?

  • S centralismem se musíme smířit, ale Morava má být jako Bavorsko. Nějak si to odporuje. Tito Moraváci v Praze jsou nejvíc proti zemskému uspořádání. Jak se říká: “Poturčenec horší Turka”.

   • Snění je základem. Sen je to první v případě lepšího územního členění. Pak nastává presentace, přesvědčování a realizace.

 2. Pan Fiala zapomněl zmínit, že to byla právě jeho “občanská demokratická” strana, která hlasovala v roce 1997 pro obnovu bolševických Gottwaldových krajů a spolupodílí se tak na novodobé likvidaci Moravy..další protimoravský zákon který podpořila ODS, je zákon o pravech prislusniku narodnostnich menšin, který fakticky znamená legislativní genocidu moravanů a slezanů. Pane Fialo, moravané nezapomínají.

  • Pan Fiala nebyl v roce 1997 ve vedení tehdejší ODS. Dnešní ODS nemá s tehdejší ODS moc společného. ODS se za Nečase zbavila všech kmotrů a s nimi i potřebných financí k vedení nákladných volebních kampaní. Byla to chyba?

   • Ano to , že ODS hlasovala pro kraje byla chyba a P.Fiala by se měl k chybě hlásit a z pozice předsedy napravit. Současná ODS je stále ODS není to žádný nová strana. Zda tam tehdy PF byl nebo ne není až tak pro Moravu a Moravany podstatné

   • Dnešní ODS nemá s tehdejší nic společného asi tak jako KSČM nemá nic společného s KSČ. ODS zůstává stále symbolem rozkrádání státu, ovlivňování voleb, korupce, politických trafik a bývalých komunistů, nebo svazáků, když už ste tady zmínil bývalého předsedu, svazáka Nečase. Pokud zde pan Fiala obhajuje existenci krajů (pouze v jiných hranicích) je vidět že podporuje totalitně-byrokratickou praxi, která je v rozporu s principy demokracie a samosprávy a fakticky si pan Fiala s bývalou Gottwaldovou KSČ skutečně moc nezadá.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*