Jiří Hlavenka: Současná koncepce krajů není vhodná, na zvážení je i návrat k zemskému zřízení

Na neděli 17. listopadu 2019 připadá třicáté výročí událostí, které vedly k pádu vlády jedné strany. Komunistický režim se zhroutil, nastala doba polistopadová. Takzvaná „Sametová revoluce“, jak jsou někdy převratné události konce roku 1989 nazývány, nastolila nové podmínky – euforické první svobodné volby i těžkou ekonomickou transformaci; velké naděje i velká zklamání. A jak je na tom Morava po těchto třech dekádách? Kam dospěla, je vyhovující její současné postavení a jaká je její budoucnost? Ptali jsme se moravských osobností i odpovědných politikůNa otázky odpovídal Jiří Hlavenka.

“Morava se proměnila tak, jako se proměnila celá Česká republika, a to výrazně k lepšímu – v životní úrovni, možnostem rozvoje a uplatnění, občanských svobod, v příležitostech podnikatelských i pracovních. Dovolím si osvěžit, že před 30 lety měl domácí telefonní linku méně než jeden občan z deseti, že automobil měl jeden z pěti, že klesala délka dožití a v obchodech byly fronty i na to nejběžnější zboží,” hodnotí současný stav Jiří Hlavenka, zastupitel Jihomoravského kraje.

“Je ale potřeba současně říci, že rozvoj byl nerovnoměrný. Zatímco oblast Brna a jeho okolí doznala prudkého vzestupu, kdy se dnes už ve většině parametrů blíží evropským metropolím, periferie kraje, zejména Znojemsko, strádají nízkou nabídkou práce i jiného uplatnění, špatnou dostupností, nízkými mzdami i nevyhovující infrastrukturou,” dodává.

Hlavenka vyjadřuje pochybnosti o současném nastavení krajů. “Především se mně jako nevhodná zdá současná koncepce krajů. Je jich příliš mnoho, což ztěžuje kvalitní samosprávu, existují obrovské rozdíly v jejich velikosti i lidnatosti. Domnívám se, že měly být zachovány buď předchozí kraje ve svých hranicích, nebo v úvahu připadá i tzv. zemské uspořádání.”

Co se týče budoucnosti Moravy, vnímá její rozmanitost a různorodý potenciál jednotlivých regionů. “Na Moravě najdeme velká a menší města i odlehlé, málo osídlené regiony, vinařské oblasti i vysoké hory, průmyslová i high-tech centra. Každá z těchto oblastí má jinou dynamiku rozvoje, jiné cíle, jiný potenciál. Brno se může stát – a pomalu se stává – evropským technologickým hubem, jiné oblasti mají význam rekreační, kulturní, turistický či průmyslový.”

“Umístění Moravy je v každém případě v centru Evropy, to nám nikdo nevezme! Můžeme z tohoto těžit na mnoha úrovních,” dodává.

Jiří Hlavenka je podnikatel, investor a publicista v oblasti IT. Pochází z Valtic na jihu Moravy. V roce 2016 se stal zastupitelem Jihomoravského kraje.

Foto: VUT Brno

Doporučujeme


1 Comment

  1. jj, Morava rozdělená na sedm krajů je pozůstatek oposmlouvy “borců” z Andropovova prognosťáku. Čert nám je byl dlužen. :-/

    10

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*