Celostátní festival základních uměleckých škol probíhá od neděle ve Veselí nad Moravou. Účastníky podpoří zakladatelka festivalu Magdalena Kožená

Letos po sedmé se uskuteční celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open. Během dvou týdnu od 21. května do 4. června opět díky festivalu uměním ožijí parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst. V letošním roce se do programu zapojilo více jak 439 základních uměleckých škol z celé České republiky, které zvou na více jak 500 zdarma přístupných koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav a dalších projektů. Do jedné z největších kulturních událostí u nás, která se koná pod patronací pěvkyně Magdaleny Kožené, se zapojila samozřejmě i celá řada ZUŠ Jihomoravského kraje.

Na den dětí 1. června rozezní náměstí Míru ve Veselí nad Moravou cimbálové muziky ze ZUŠ z celého kraje. Program vyvrcholí podvečerním koncertem Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN) s vybranými dětskými sólisty. V rámci večerního koncertu s dětmi vystoupí také zakladatelka a patronka festivalu ZUŠ Open, pěvkyně Magdalena Kožená.

Bohatý program se festivalu ZUŠ Open se uskuteční také v Brně. ZUŠ zvou na celou řadu koncertů, tanečních představení nebo výtvarné díly. ZUŠ varhanická Brno se 2. června také zapojí do festivalu Noc kostelů. ZUŠ Smetanova chystá sérii koncertů Mozartovy děti a 6. června zve například do Besedního domu, kde se představí nejlepší žáci ZUŠ Jihomoravského kraje za doprovodu Filharmonie Brno. ZUŠ Židlochovice zve 27. května do Divadla Barka na večer scénického tance – Setkání mezi městy, kde budou uvedeny nejzajímavější choreografie, které se v republice v sezóně urodily. Představení doplní výstava výtvarných děl, která se dotýkají taneční tematiky.

V programu ZUŠ Open najdeme pestrý výběr akcí i v dalších městech. Například ZUŠ Ořechov zve 25. května do kulturního centra na odpoledne plné muziky, zábavy, tance a divadelních představení. Žáci ZUŠ Blansko se 23. května představí na Jarním koncertě, na kterém zazní klasické melodie v netradiční úpravách, stejně tak jako moderní díla upravená pro klasická hudební tělesa. ZUŠ Kuřim slibuje 25. května nevšední zážitky na nevšedním místě. Její žáci chystají totiž program ve vestibulu nádražní budovy. Své síly spojí 25. května v boskovické sokolovně na společném koncertě ZUŠ Boskovice a ZUŠ Střezina.  O den později zamíří žáci boskovické ZUŠ s hudebním programem přímo na Masarykovo náměstí. Program dalších desítek akcí ZUŠ Jihomoravského kraje naleznete na webových stránkách ZUŠ Open.

Letošní ročník festivalu bude trvat dva týdny

V letošním roce poprvé festival potrvá s ohledem na velké množství akcí dva týdny, a to od 21. května do 4. června. Žáci jednotlivých škol se představí jak v rámci krajských přehlídek, tak stovek individuálních akcí v každém kraji. Vrcholem ZUŠ Open bude v Praze celodenní program v Senátu Parlamentu ČR v sobotu 3. června. Na programu se podílí na 40 ZUŠ z celé ČR, vystoupí zde více než 800 účinkujících žáků a pedagogů napříč uměleckými obory. Veřejnost se může těšit i na workshopy, výtvarné dílny a výstavy. Hostem programu bude operní pěvec Roman Janál či herec Svatopluk Schuller.

Přečtěte si  Sloučením Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie může vzniknout unikátní kulturní instituci 21. století

Cílem festivalu je nejen představit práci jednotlivých ZUŠ, ale upozornit i na nenahraditelnou roli uměleckého vzdělávání. ZUŠ v České republice aktuálně navštěvuje téměř 250 000 žáků a studentů. „Vždy mne překvapuje kvalita programu, se kterým se ZUŠ do festivalu zapojují a cítím velký vděk i úctu ke všem kolegům pedagogům, kteří se dětem na ZUŠ s láskou a nasazením věnují. Systém základního uměleckého vzdělávání je v celosvětovém měřítku unikátem a máme být na co hrdí,“ říká ředitelka ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová.

Motto festivalu: ZUŠ Open pomáhá

Dlouhodobým posláním festivalu je také podpořit spolupráci mezi jednotlivými ZUŠ napříč regiony a rozvíjet vzájemnou inspiraci. Počet společně připravovaných krajských projektů tak každoročně narůstá. Pod tradičním festivalovým mottem „ZUŠ Open pomáhá“ budou na programu i akce s významným sociálním přesahem směrem k pomoci potřebným a se zapojením žáků se zdravotním handicapem či sociálním znevýhodněním. Mimořádnou pozornost věnuje festival ZUŠ Open letos literárně-dramatickým a tanečním oborům.

Festival ZUŠ Open připravuje Nadační fond Magdaleny Kožené ve spolupráci s AZUŠ, jednotlivými ZUŠ, kraji i mnoha kulturními institucemi a umělci. Více informací o programu je k dispozici na webu ZUŠ Open.

O ZUŠ Open: Festival ZUŠ Open upozorňuje na šíři a kvalitu celosvětově unikátního systému základního uměleckého školství, jímž Česká republika disponuje. Přehlídka, jejímž pořadatelem je Nadační fond Magdaleny Kožené, podporuje a prezentuje školy jako otevřené prostředí pro vyhledávání a systematický rozvoj nadání dětí a mládeže bez ohledu na jejich případné zdravotní či sociální omezení. Zároveň dává příležitost představit nejširší veřejnosti, na čem ZUŠ s dětmi pracují a jak mohou vzájemně spolupracovat. „Jsem hrdá na to, že mohu stát v čele festivalu, který prezentuje význam a kvalitu základního uměleckého vzdělávání v celé jeho šíři. Umění je krásným jazykem a projevem lidského umu, má obrovskou moc spojovat jednotlivce i celou společnost, je prostředkem k budování nejen tvořivosti, ale i komunikace a živých vztahů. To vše má v dnešní době, s ohledem na její problémy i často virtuální vztahy, o to větší význam,” upozorňuje ředitelka festivalu ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová.  Je to podle ní příležitost představit práci ZUŠ v celé její šíři oborů, jakými jsou hudba, výtvarné umění, divadlo a tanec. V České republice funguje 528 základních uměleckých škol, ve kterých studuje na 250 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Posláním Nadačního fondu Magdaleny Kožené je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání.

Autor: red Zdroj a foto: ZUŠ OPEN

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*