Černá madona je v nemocnici. Vyšetření pomůže restaurátorům

Černá Madona, vzácná dřevěná socha, prochází speciálním vyšetřením, které pomůže restaurátorům.

Dřevěnou sochu takzvané Černé Madony přivezli do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně restaurátoři, kteří provádějí práce v prostoru kaple v Paláci šlechtičen v Brně. Speciální vyšetření jim pomůže objasnit stav vzácné kulturní památky.

Speciální vyšetření pomůže restaurátorům

Madona s dítětem je hlavním prvkem oltáře v kapli Paláce Šlechtičen. „Jedná se o dřevěnou polychromovanou sochu z 2. poloviny 17. století, takzvanou Černou Madonu. Samotná kaple je přímo zasvěcena Obětování Panny Marie, tudíž i fresková výzdoba stěn a klenby nese mariánské motivy,“ uvedl historik umění Martin Čihalík ze společnosti Pastiglia sídlící v Brně, která provádí obnovu památek.

Počítačový tomograf (CT) pomůže restaurátorům odhalit a objasnit stav dřeva, například rozsah poškození červotočem nebo jiným dřevokazným hmyzem. Identifikuje také všechny spoje jednotlivých částí sochy, tloušťku a vrstvy povrchových úprav.

Počítačový tomograf Černé Madony

„Socha je polychromována formou lazurovaného stříbra a zlata, takže poškození není zvenku téměř vidět. Musím říci, že nás překvapil počet hřebíků v sošce, množství prasklin, které běžně nejsou vidět a také rozsah poškození dřevokazným hmyzem,“ komentoval předběžné výsledky z CT Čihalík.

„Všechny informace jsou pro nás zásadní kvůli přístupu k restaurování a dalším navazujícím průzkumům jako jsou například sondáže. CT používáme v rámci průzkumu pouze u velmi cenných památek, především středověkých, případně raně barokních. Pravidelně děláme i rentgeny obrazů, ale to si vystačíme s veterináři, kteří mají pojízdný rentgen,“ doplnil Čihalík.

Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně již lékaři CT sochy dělali. Před pěti lety se jednalo o sochu Krista z brněnského kostela u sv. Jakuba.

Zdroj a foto: FNUSA

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*