Olomoucká zoologická zahrada se před týdnem rozloučila samcem lva berberského Šimonem. Zůstal po něm potomek Thembi (Naděje), ke kterému přicestuje dvouletá samice ze Švýcarska. Zoo Olomouc patří mezi instituce, které zachovávají populaci tohoto poddruhu lva, který už v přírodě vymřel.
Po odchodu starého samce olomoucká zoo sestavuje nový chovný pár. Thembi přišel na svět před čtyřmi lety. Teď k němu přicestuje mladá partnerka ze Švýcarska. „Věříme, že v sobě najdou zalíbení a chov berberských lvů v zahradě bude úspěšně pokračovat,“ uvedla olomoucká zooložka Jitka Vokurková.
Chovných berberských lvů je málo a příbuzenských vazeb mezi nimi příliš mnoho, proto je sestavení chovného páru velmi obtížné. V současné době jsou chováni v Evropě asi ve dvaceti chovatelských institucích v celkovém počtu kolem osmdesáti jedinců.
Olomoucká zoo do záchrany populace berberského lva přispěla dvaceti jedinci. Na Moravě se rozmnožují právě jen v Olomouci. Historicky první lvi berberští sem přijeli v roce 1979.
Záchraně populace pomohla náhoda
Lev berberský, který je jedním ze dvou poddruhů lva, se původně vyskytoval na území Afriky na sever od Sahary. S jeho vyhubením začali už Egypťané, později Římané, kteří je používali při gladiátorských hrách. V zajetí přežívá několik posledních kusů.
Berberští lvi byli dlouho dobu považováni za úplně vymizelé. V 70. letech se ale zjistilo, že poslední zástupci poddruhu přežili v soukromé zoo (menažerii) marockých králů. Tento lvinec se později stal základnou pro zoo v Rabatu. Odtud se dostal tento zbytek populace do sedmi zoologických zahrad světa.
Zdroj a foto: Zoo Olomouc
Buďte první kdo přidá komentář