Do olomoucké katedrály uloží ostatky Karla Habsburského a dalších osobností

Poslední rakouský císař Karel I. Habsbursko-Lotrinský se svou ženou Zitou.

Čtyři významné osobnosti evropských i světových dějin, které za svého života navštívily Olomouc, se sem v sobotu 2. dubna vrátí natrvalo. Do katedrály sv. Václava totiž budou přeneseny ostatky papeže Jana Pavla II., Matky Terezy, Adama Chmielowského i posledního rakouského císaře Karla Habsburského, od jehož smrti uplyne o den dříve rovných sto let.

Slavnostní mše svatá, kterou bude celebrovat olomoucký arcibiskup a moravský metropolita Jan Graubner, začíná ve dvě hodiny odpoledne. Přítomní při ní oslaví samotné přenesení částí ostatků i sté výročí úmrtí Karla Habsburského, který je v katolické církvi uctíván jako blahoslavený.

Slavnost doplní přednáška a výstava

Zmíněná výročí si pak lidé v Olomouci budou moci připomenout ještě několika dalšími způsoby. Ve čtvrtek 31. března se na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci uskuteční odborná konference „Blahoslavený Karel I.: panovník – exulant – voják – hospodář“. Její součástí bude také přednáška, kterou v aule teologické fakulty od 16.00 prosloví pomocný brněnský biskup Pavel Konzbul, a závěrečná mše svatá, kterou bude od 18.00 v katedrále celebrovat arcibiskup Graubner.

Přímo v den slavnosti si lidé budou moci prohlédnout venkovní výstavu o Karlu Habsburském, připravenou ve formě panelů na Václavském náměstí i v katedrále. Na průčelí katedrály také budou vlát vlajky s portrétem osobností, jejichž ostatky se budou přinášet do katedrály. V den stého výročí smrti císaře Karla, v pátek 1. dubna, se pak v čase mezi 12.30 a 12.48 rozezní katedrální zvony.

Karel I. Habsbursko-Lotrinský byl poslední rakouský císař. Za svou snahou o mír uprostřed hrůz první světové války je v katolické církvi uctíván jako blahoslavený. Papež Jan Pavel II. (vlastním jménem Karol Wojtyła) vykonával svůj pontifikát mezi lety 1978-2005. Tento populární papež, kterému je připisován podíl na zhroucení komunistických režimů v Evropě, byl v roce 2014 prohlášen za svatého. Jako svatou uctívá katolická církev i Matku Terezu (rodným jménem Agnesë Gonxhe Bojaxhiu), světoznámou humanitární pracovnici a řeholnici albánského původu. Další světec Adam Chmielowski byl polský malíř a řeholník známý svou oddanou službou pro chudé.

Zdroj a foto: Arcibiskupství olomoucké

Související články

Přečtěte si  Čarovné tóny Macochy rozezní od 7. června jeskyně Moravského krasu

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*