Duka neuspěl u soudu, brněnská divadelní hra neporušila práva křesťanů

Záběr z hry Naše násilí a vaše násilí

Nejvyšší soud zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce, kteří se dostali do sporu s brněnskými divadly kvůli provokativním představením na festivalu Divadelní svět v roce 2018. Divadla se za uvedení kontroverzních her nemusejí omlouvat.

Kardinál Duka s pomocí právníka Němce tehdy podali žalobu na brněnské Centrum experimentálního divadla a Národní divadlo Brno. Duka žádal omluvu za zásah do svých osobnostních práv. Dovolání však zamítl senát Nejvyššího soudu.

Obě divadelní hry zobrazovaly provokativní formou některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Soudci však neshledali, že by se jednalo o diskriminaci křesťanů či zásah do práva na svobodu vyznání.

Duka představení ani neviděl

Nejvyšší soud navíc v rozhodnutí naznačil, že pokud chtěl kardinál vyjádřit rozhořčení nad obsahem her, mohl aktivně vystupovat na veřejnosti a využít autoritu svého úřadu. „I ke skutečně zasvěcené a přesvědčivé roli v takové diskusi by ovšem byla zapotřebí znalost celého obsahu a vyznění her, kterou žalobci nedisponují,“ poukázal soud na to, že Duka ani Němec představení neviděli.

Jejich žaloba se týkala uvedení her režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí a vaše násilí na přehlídce Divadelní svět v květnu 2018. Inscenace vyvolaly vlnu negativních reakcí. Kritikům vadila jejich způsob zobrazování křesťanských symbolů a údajná obscenita.

Ve hře Naše násilí, vaše násilí je například kontroverzní pasáž, kdy postava Ježíše znásilňuje muslimku. Inscenaci této hry navíc provázela demonstrace politického hnutí s názvem Slušní lidé, které se dokonce pokusilo přerušit představení hlukem i tím, že jeho členové vstoupili na jeviště, odkud je musela odvést policie.

Právo na svobodu projevu dostalo přednost

Nejvyšší soud připomněl, že právní řád zaručuje jak svobodnou volbu náboženství a právo nebýt kvůli tomu vystaven urážkám, tak právo na svobodu projevu, která se vztahuje také na šokující či znepokojující myšlenky. Při střetu obou práv je zapotřebí určit, které za daných okolností převažuje.

Němec už dříve uvedl, že očekává, že spor skončí u Evropského soudu pro lidská práva.

Zdroj: Nejvyšší soud ČR, foto: Divadelní svět Brno

Přečtěte si  Třebíč, Jihlava, Žďár součástí regionálního zpravodajství z jihozápadních Čech? Proti záměru ČT vznikla petice

Související články

Doporučujeme

6 Comments

  1. ŘKC na Moravě je naprosto samostatná katolická provincie. Má svého metropolitu- arcibiskupa a má své zemské palladium . Záležitosti ( soudní pře atd. ) na Moravě má řešit moravský metropolita nikoliv ten český i když je kardinálem. Bohužel věřící ŘKC jsou posledních 30 roků oblbováni ” svatováclavskou ideologií ” na čele s centralistickou Českou biskupskou konferencí . Je bohužel hodně málo církevních hodnostářů a kněží , kteří si to uvědomují a hrdě se hlásí k Moravě .

    • Navíc je s podivem, co se D. Duka stará o divadelní představení v brněnské diecézi, když aktuálním předsedou ČBK je moravský metropolita J. Graubner. Duka by snad ani neměl být aktivně legitimován žalovat chování obyvatel sousední provincie, proč si více nehlídá dodržování kovidových opatření na střeše budovy pražského arcibiskupství, Graubner se mu do toho tam taky nevměšuje, ač by jako úřadující předseda ČBK měl předvolat na vytýkací audienci Duku k sobě do Olomouce :-)))

      • Je to tak. To je ta církevní centralizace ( SVATOVÁCLAVSKÁ IDEOLOGIE JEDNOHO NÁRODA ) , on je kardinál a je systematicky brán jako hlava ŘKC. Například , když bylo palladium země české vystavováno na moravském Velehradě tak v mediích se psalo , že se vrátilo do místa vzniku národa a bylo spojováno s národní poutí. O palladiu země moravské ani slovo.

          • Hry ani režiséra nekomentuji, nesehnal jsem vstupenky na představení, muselo být dost narváno.

        • Velehrad s jeho “slavností lidí dobré vůle” je kapitola sama pro sebe, z moravských a slezských biskupů tam jejich patolízalství k české římsko-katolické provincii jen stříká. D. Duka vždy alespoň předstírá “přátelství k Moravě” ale naši biskupové jsou úplně marní, asi se jen třesou o svá korýtka. O patolízalství místního velehradského kléru už se nemá cenu ani zmiňovat, ti by se před D.Dukou snad nejraději trvale váleli po podlaze jako při kněžských věčných slibech.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*