Hanácký den v Kroměříži připomene hanácké zvyky, tance a kroje. Láká také na gastronomii

Hanácký den se stane již pošesté oslavou folkloru a tradic z oblasti Hané. Uskuteční se v sobotu 13. května od 9 hodin na Hanáckém náměstí. Součástí programu budou vystoupení folklorních souborů z Kroměříže i okolí a po celý den se bude konat Hanácký jarmark.

„V programu Hanáckého dne se vystřídají kroužky a soubory tvořené dospělými členy, ale i dětské kolektivy. Svědčí to o tom, že se nám daří folklorní tradice udržovat a předávat mladším generacím. A to je dobře,“ uvedl radní Jiří Kašík.

Své umění, lásku k regionu a krásu a barvy hanáckých krojů předvedou v programu, který bude slavnostně zahájený v 9.30 hodin, postupně dětské soubory Klubíčko Kroměříž, Zrníčko Holešov, Klebetníček z Vyškova, Hulíňáček, Lidový soubor Chropyňáček, Bezměrováček, Hanácké šponti Kroměříž a Taneční kroužek Hanáček Tovačov. Se svými programy se představí také soubory dospělých, a to Kulturní Sdružení Omladina Martinice, Hanácká beseda Kojetín, Hanácké sóbor Kroměříž a Folklorní soubor Haná Přerov.

Své pěvecké umění předvedou na pódiu účastníci soutěže „O hanáckyho kohóta” za hudebního doprovodu cimbálové muziky Dubina a vystoupí také Hanácká dechová hudba Hulíňané. Připravena bude ukázka oblékání kroje s podtitulem – V hanáckém kroji k „úvodu“, o kterou se postarají Václava Navrátilová a Markéta Hnilicová. Aby bylo zajímavé kulturní zážitky čím zajíst a zapít, budou ve stáncích v rámci Hanáckého jarmarku od 9 do 17 hodin připraveny nejrůznější regionální speciality a dobroty.

Podpora folkoru i hanácké gastronomie

Akce má za cíl podporu hanáckého folklóru ve městě i jeho okolí formou prezentací souborů, krojů, zvyků a regionální gastronomie. Vstup je zdarma a v případě nepříznivého počasí se program Hanáckého dne přesouvá do prostor Domu kultury v Kroměříži, který akci spolu s městem Kroměříž a ZUŠ Kroměříž pořádá. Zájemci se mohou prostřednictvím několikavteřinového videa z akce zapojit do celoročního projektu připraveného Domem kultury 760 setin!

Autor: red Zdroj a foto: Město Kroměříž

Související články

Přečtěte si  Nový přírodní amfiteátr v Uherském Hradišti prvním vystoupením zahájil sezónu

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*