Hanácký den v Kroměříži připomene hanácké zvyky, tance a kroje. Láká také na gastronomii

Hanácký den se stane již pošesté oslavou folkloru a tradic z oblasti Hané. Uskuteční se v sobotu 13. května od 9 hodin na Hanáckém náměstí. Součástí programu budou vystoupení folklorních souborů z Kroměříže i okolí a po celý den se bude konat Hanácký jarmark.

„V programu Hanáckého dne se vystřídají kroužky a soubory tvořené dospělými členy, ale i dětské kolektivy. Svědčí to o tom, že se nám daří folklorní tradice udržovat a předávat mladším generacím. A to je dobře,“ uvedl radní Jiří Kašík.

Své umění, lásku k regionu a krásu a barvy hanáckých krojů předvedou v programu, který bude slavnostně zahájený v 9.30 hodin, postupně dětské soubory Klubíčko Kroměříž, Zrníčko Holešov, Klebetníček z Vyškova, Hulíňáček, Lidový soubor Chropyňáček, Bezměrováček, Hanácké šponti Kroměříž a Taneční kroužek Hanáček Tovačov. Se svými programy se představí také soubory dospělých, a to Kulturní Sdružení Omladina Martinice, Hanácká beseda Kojetín, Hanácké sóbor Kroměříž a Folklorní soubor Haná Přerov.

Své pěvecké umění předvedou na pódiu účastníci soutěže „O hanáckyho kohóta” za hudebního doprovodu cimbálové muziky Dubina a vystoupí také Hanácká dechová hudba Hulíňané. Připravena bude ukázka oblékání kroje s podtitulem – V hanáckém kroji k „úvodu“, o kterou se postarají Václava Navrátilová a Markéta Hnilicová. Aby bylo zajímavé kulturní zážitky čím zajíst a zapít, budou ve stáncích v rámci Hanáckého jarmarku od 9 do 17 hodin připraveny nejrůznější regionální speciality a dobroty.

Podpora folkoru i hanácké gastronomie

Akce má za cíl podporu hanáckého folklóru ve městě i jeho okolí formou prezentací souborů, krojů, zvyků a regionální gastronomie. Vstup je zdarma a v případě nepříznivého počasí se program Hanáckého dne přesouvá do prostor Domu kultury v Kroměříži, který akci spolu s městem Kroměříž a ZUŠ Kroměříž pořádá. Zájemci se mohou prostřednictvím několikavteřinového videa z akce zapojit do celoročního projektu připraveného Domem kultury 760 setin!

Autor: red Zdroj a foto: Město Kroměříž

Související články

Přečtěte si  Celostátní festival základních uměleckých škol probíhá od neděle ve Veselí nad Moravou. Účastníky podpoří zakladatelka festivalu Magdalena Kožená

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*