Hraní už mi nechybí, přiznává Hořava. Pokračuje na vesnici a pomáhá Vyškovu

Tomáš Hořava napsal velmi úspěšnou fotbalovou kariéru. Hrával za Olomouc či Plzeň, se kterou kraloval domácí nejvyšší soutěži. Okusil taky Ligu mistrů a nakoukl i do reprezentace. Nyní své zkušenosti předává i Vyškovu.

Hořavovi bude na jaře teprve 35 let, kariéru však ukončil už v létě roku 2021. Více už mu nedovolilo zdraví. U fotbalu však zůstal, angažuje se v Olomouci a nově taky ve Vyškově.

Co vás do Vyškova přivedlo?

Trvá to už nějakou dobu, od podzimu. Oslovili mě, jestli bych hráčům nedával individuální tréninky. Domluvili jsme se na spolupráci, která se bude nějakým způsobem vyvíjet. Nyní jsem spíše externí poradce, který má na starosti individuální rozvíjení hráčů.

Jak vás tato nová role baví?

Baví mě to. Myslím, že dávat hráčům něco navíc, co pak mohou použít v zápase, nebo rozvíjet dovednosti, které je posunout o úroveň výš, je dobré. Jak pro hráče, tak i pro mě.

Jakou máte s Vyškovem domluvu?

Vždy je to individuální. Před časem začala příprava, která je na startu zaměřena spíše na sílu a kondici. Ale až mě budou potřebovat, tak přijedu.

Plánujete do budoucna ve Vyškově i nějaké větší zapojení?

Spolupráce je nějak nastavená a bude se vyvíjet. Ve hře je třeba pomoc hráčům s mentálním koučinkem a nastavením. Mám však i další aktivity v Olomouci a je třeba vše správně skloubit, abych to zvládal.

Jak se vám líbí vyškovský tým?

Je v něm skloubená nějaká nadstavba v podobě zahraničních hráčů, která je spojena s poctivostí českých, případně slovenských, fotbalistů. Je vidět rukopis trenéra Trousila, který má rád poctivost. Dobře si to sedlo, v týmu jsou dvě energie, v nichž je soulad. Myslím, že mají dobře našlápnuto.

Hodně se začíná mluvit o některých vyškovských cizincích. Mají velký potenciál?

Byl jsem na několika trénincích a musím říct, že potenciál v nich opravdu je. Možná je už příští rok uvidíme v lize.

Uvidíme v ní ještě i vás – v roli trenéra?

Věnuji se mládeží v Olomouci, kde mám i individuální tréninky. Teď mě zase nějak zasáhne profesionální fotbal ve Vyškově. Do budoucna nemůžu nic vyloučit, ale zatím to spíše směřuji k individuálnímu rozvoji hráčů. Kdo bude mít zájem, tak i k mentálnímu koučinku.

Kariéru jste ukončil před rokem a půl. Chybí vám svět profesionálního fotbalu?

Už ne. U fotbalu jsem navíc zůstal, trénování mě naplňuje a fotbal je v mém životě i dál. Život bez fotbalu bych si představit nedokázal, hraní mi ale nechybí. Se zdravím jsem byl za hranou, myšlenky na litování nemám.

Tomáš Hořava v reprezentačním dresu v roce 2017

Ligové trávníky jste vyměnil za vesnické. Užíváte si „novou“ hráčskou kariéru?

Skrz zdraví odehraju třeba jen jeden zápas za měsíc. Zapojím se do kolektivu, zaběhám si, pomůžu klukům. Jasně, je tam jiná sledovanost i zázemí, ale každý pořád hraje, jak nejlépe umí. Všichni chtějí vyhrát, není to žádné exhibice.

Budete pokračovat i na jaře?

Jsme domluvení, že když mi to čas a zdraví dovolí, tak bych zase pár zápasů rád odehrál.

Vaše bývalé týmy, tedy Plzeň a Olomouc, letos hrají vysoko. Máte z toho radost?

Dívá se mi na to pěkně, Plzeň ale čeká o první místo ještě pořádný boj. Jsem rád, že se daří i Olomouci. Zdá se, že jdou správným směrem. Na začátku to přitom vypadalo na velkou krizi, mluvilo se o odvolání kouče Jílka, nakonec to ale dobře dopadlo a Sigmě vyšla druhá polovina podzimu. Snad v tom budou pokračovat.

Ve své kariéře jste toho dokázal hodně. Vyhrál jste tituly, zahrál jste si Ligu mistrů, byl jste v reprezentaci. Nemrzí vás ale, že jste nikdy neokusil zahraniční angažmá?

Občas jsem slyšel, že o mě někdo má zájem, ale nikdy jsem nedostal žádnou oficiální nabídku. Spíše mě někdo jen sledoval, možná se vyptával, ale já do zákulisí nevidím. Smířil jsem se s tím, tak to prostě je. Jsem rád za kariéru, jakou jsem měl.

Autor: resp Foto: FC Viktoria Plzeň, SK Sigma Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*